Wojna i mecz retro

Aleksandra Głuszcz

dodane 22.07.2018 14:36

Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński wraz z członkami Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 otworzył na pl. Piłsudskiego trzydniową wakacyjną imprezę plenerową.

Na ulicach Kutna odtworzono m.in. wydarzenia z września 1939 roku Na ulicach Kutna odtworzono m.in. wydarzenia z września 1939 roku
ALeksandra Głuszcz /Foto Gość

Organizowana już po raz 9. odyseja w Kutnie rozpoczęła się już w piątek. Zebrani w centrum miasta widzowie obejrzeli na otwarcie pokaz historyczny pt. "Mundur Policji Państwowej w latach 1919-1936", pokaz sokolniczy z udziałem ptaków drapieżnych, prezentacje kawalerii Mieszka I, prezentację Mazowieckiej Chorągwi Husarskiej im. Jana Karola Chodkiewicza oraz inscenizację historyczną "Wrzesień 1939". Najbardziej widowiskowa była inscenizacja dotycząca wojny obronnej Polski z Łęczycy i jej okolic. Starcia zbrojne i rozstrzelanie mieszkańców miasta przedstawiono z efektami pirotechnicznymi.

Tuż po przedstawieniu historycznym zebrani mogli obejrzeć mecz retro. W tym roku organizatorzy Odysei Historycznej przygotowali atrakcje nie tylko dla miłośników militariów. Fanom sportu zaproponowano piłkarską podróż w czasie, do lat, gdy istniały przedwojenne pułki i tworzone przez nie kluby wojskowe. Na stadionie Kutnowianki został rozegrany mecz w klimatach lat 20. i 30. XX w. pomiędzy WKS 37 PP Kutno a WKS 10 PP Łowicz. Dawniej do rozgrywek między tymi drużynami dochodziło dość często i historycznie to drużyna z Kutna odnosiła więcej zwycięstw.

Mecz rozegrany w ramach Odysei Historycznej jest jednocześnie zapowiedzią nowego projektu pn. Retro Liga, do którego realizacji przystąpili członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37. Retro Liga jest formą odtworzenia tego, co było i przeminęło, namiastką wskrzeszenia przedwojennych rozgrywek piłkarskich opartych na przedwojennych zespołach (także z Wilna czy Lwowa), przepisach, strojach i klimacie tamtej epoki. Inauguracja rozgrywek nastąpi w 2019, czyli roku rocznicowym, bowiem w 1919 powstał PZPN, tzn. instytucja, która stworzyła Ligę Polską. Na razie piłkarze grali w strojach z epoki, ale we współczesnych butach. Docelowo - według projektu - zarówno buty, piłka, jak i zasady będą przedwojenne.