Wszyscy dla Niepodegłej

Aleksandra Głuszcz

publikacja 15.09.2018 07:22

W Kutnie odbyła się gra miejska pod nazwą "Labirynt Niepodległości". Projekt jest jednym z elementów miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Młodzież musiała wykazać się znajomością topografii miasta i jego historii Młodzież musiała wykazać się znajomością topografii miasta i jego historii
Aleksandra Głuszcz /Foto Gość

Wydarzenie została zorganizowane 14 września przez Muzeum Regionalne w Kutnie i wpisało się w tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, które obchodzone są pod hasłem: "Niepodległa dla wszystkich".

Na start zgłosiło się 18 drużyn (prawie 100 osób). Uczestnikami byli głównie uczniowie szkół choć nie tylko. Udział mógł wziąć każdy powyżej 13. roku życia.

Grupy wyruszały o określonej godzinie i musiały stawić się ma kolejnych punktach, gdzie wykonywały określone zadania czy odpowiadały na pytania. Zadania dotyczyły kluczowych dla miasta i regionu wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem wolności.

Młodzież i dzieci przez 3 godziny dosłownie zwiedziły całe miasto. Kolejne punkty na których trzeba było wykonywać zadania były podane w formie opisu, a nie konkretnego adresu.

Drużyny spełniły zadania, odwiedzając między innymi Willę Troczewskiego, koszary przedwojennego 37 pułku piechoty, stadion Kutnowianki, Starą Oberże, stacje PKP i inne. Na poszczególnych punktach trzeba było znać odpowiedzi między innymi na pytania: "Dlaczego Charles de Gaulle w 1919 roku odwiedził Kutno?", "Kto pełnił funkcje burmistrza czy starosty kutnowskiego po odzyskaniu niepodległości?", "Dlaczego Piłsudski przesiadał się do samochodu w Kutnie w drodze do Warszawy?", "Czy i gdzie było oficerskie kasyno?".

Poza wiedzą teoretyczną nie zabrakło zadań sprawnościowych - biegu na czas ze skrzynkami z amunicją, rzutu granatem. Aż 5 punktów można było zyskać bądź stracić strzelając z wiatrówki do celu.

Uczestnicy musieli wykazać się także wiedzą praktyczną. W dawnym szpitalu należało wcielić się w sanitariuszy i zabandażować przedramię, a w okolicach koszar prawidłowo spakować żołnierski plecak, przymocować nóż, saperkę czy amunicje do żołnierskiego paska.

Za każde dobrze wykonane zadanie uczestnicy otrzymywali punkty oraz literki. Z tych liter, po dotarciu na metę, należało stworzyć hasło. Problem pojawiał się, jeśli dana grupa nie wykonała prawidłowo zadania. Na punkcie nie otrzymywała literki i odgadnięcie hasła: "Wszyscy dla Niepodległej" sprawiało dużą trudność.

Pierwsze miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej P nr 9 w Kutnie, a wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.