W jednym gronie z ojcem Honoratem

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

|

Foto Gość

dodane 29.09.2018 15:16

Siostry sercanki zakończyły obchody Roku Matki Pauli Maleckiej, współzałożycielki ich zgromadzenia.

Izbę Pamięci Matki Pauli Maleckiej zwiedzał bp Andrzej F. Dziuba Izbę Pamięci Matki Pauli Maleckiej zwiedzał bp Andrzej F. Dziuba
Marcin Kowalik /Foto Gość

Uroczystość odbyła się 28 września w domu generalnym sióstr w Nowym Mieście nad Pilicą. Tego dnia przypadła 91. rocznica śmierci matki Pauli, która pochowana jest na miejscowym cmentarzu. To właśnie ją ojciec Honorat Koźmiński, błogosławiony kapucyn, ustanowił przełożoną Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny, kolejnego, które utworzył i działało w ukryciu.

Matka Paula okazała się sprawną organizatorka szkół, żłobków oraz życia religijnego szczególnie na Syberii, w czasach, gdy Polski nie było na mapie świata. Ze względu na obecność w Nowym Mieście ojca Honorata przeniosła tu w 1905 r. dom główny zgromadzenia z Petersburga.

Przez cały rok siostry dokładniej poznawały życiorys i duchowość współzałożycielki. Niespełna 12 miesięcy temu otwarto Izbę Pamięci Matki Pauli Maleckiej. Została zaprojektowana jako pokój mieszkalny w dworku szlacheckim w XIX wieku, przybliżając atmosferę domu rodzinnego Maleckich na Litwie.

Na ścianach i w gablotach są też rozmaite pamiątki: zdjęcia, pamiętniki rodzinne, modlitewniki. Jest również łańcuszek, na którym nosiła zegarek. O eksponatach i życiu Pauli Maleckiej opowiadała matka Genowefa Niewęgłowska, poprzednia przełożona generalna zgromadzenia.

Obecna matka generalna sercanek Marianna Matejuk powitała zebranych w kaplicy. Na uroczystość przybyli m.in. ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, dziekan nowomiejski ks. Mariusz Zembrzuski, matki przełożone zgromadzeń honorackich i lokalnych wspólnot oraz burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Mariusz Dziuba.

W programie artystycznym wystąpiły dzieci z Przedszkola Niepublicznego "Paula" w Nowym Mieście nad Pilicą. Były też przedstawicielki Fundacji "Serca Sercom" oraz Integracyjnego Domu Dziecka "Paulinka" we Włocławku, którym patronuje matka Paula.

Mszy św. przewodniczył bp Dziuba. W homilii zachęcał do modlitwy o wyniesienie matki Pauli na ołtarze. Podkreślił, żeby byłoby to wielkim znakiem dla innych, gdyby matka Paula oraz inne współzałożycielki zgromadzeń honorackich dołączyły do grona błogosławionych tak jak dołączył ojciec Honorat.