Mistrzostwa z wartościami

Magdalena Grajnert

dodane 03.10.2018 15:59

Ruszyły przygotowania do XIV Mistrzostw Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar "KnC". Organizację wydarzenia powierzono diecezji łowickiej. Znany jest już terminarz eliminacji.

Podczas konferencji prasowej przedstawiono wstępne założenia mistrzostw Podczas konferencji prasowej przedstawiono wstępne założenia mistrzostw
Dariusz Dzik

Podczas konferencji prasowej, jaką zorganizowano we wtorek 2 października w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Skierniewicach, przedstawiono wstępne założenia mistrzostw. 14. edycję wydarzenia zaplanowano na 1 i 2 maja 2019 roku, a organizacją turnieju zajmą się dwa miasta: Sochaczew i Skierniewice. Według szacunków w zawodach weźmie udział ponad tysiąc zawodników.

- Cieszę się, że poprzez rozgrywki liturgicznej służby ołtarza, wartości sportowe łączą się z duchowymi. Chciałbym mocno podkreślić ważny, duchowy wymiar sportu - powiedział bp Wojciech Osial. - Sport jest wartością samą w sobie, walką. W walce fizycznej gdzieś wybrzmiewa też walka ducha i to, co jest wspólne, co jest istotą - zmaganie się.

Biskup Osial zwrócił uwagę na to, że turniej to też troska o zdrowie i rozwój fizyczny, a także doświadczenie wielkiej wspólnoty. To też rywalizacja, ale z zachowaniem podstawowego prawa: że jest bliźni. Rywalizujemy, ale biegniemy razem, zgodnie ze sportową zasadą fair play.

- Fakt, że spotykamy się tutaj świadczy o tym, że Skierniewice są otwarte na dobrą współpracę i współorganizację dużych imprez sportowych - mówił Jarosław Chęcielewski, zastępca prezydenta Skierniewic. - To wspaniała inicjatywa i przedsięwzięcie, któremu od samego początku kibicujemy. Niezwykle istotna jest tutaj atmosfera fair play - dodał wiceprezydent.

To druga co do wielkości impreza w Polsce, na którą Skierniewice udostępniają sześć obiektów sportowych: trzy należące do OsiR-u i trzy przyszkolne. Sochaczew także nie obawia się wyzwania.

- Jesteśmy doświadczonym miastem, jeśli chodzi o organizowanie imprez nawet na 2-3 tys. zawodników, więc jesteśmy gotowi i damy radę - zapewnił w imieniu burmistrza Sochaczewa Marek Fergiński, jego zastępca.

Michał Bondyra, redaktor naczelny miesięcznika "Króluj nam Chryste", przedstawił oficjalną nazwę imprezy.

– To XIV Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar "KnC", organizowane po raz pierwszy w diecezji łowickiej i po raz pierwszy organizowane w dwóch miastach - powiedział redaktor M. Bondyra. - To rzeczywiście druga co do wielkości sportowa impreza amatorska, w której bierze udział ponad 30 diecezji.  

Rozgrywki podzielone zostały na trzy kategorie wiekowe: ministranci (roczniki 2007-2011), lektor młodszy (roczniki 2003-2006) i lektor starszy (roczniki 1998-2002).

- Mistrzostwa Polski o Puchar "KnC mają nie tylko wymiar sportowy, ale też duchowy, w których biorą udział ministranci z ważnymi legitymacjami ministranckimi - dodał Michał Bondyra. - Mistrzowie walczą o puchar przechodni "KnC" sporych rozmiarów, a jeśli wygrają przynajmniej trzykrotnie, puchar wędruje na własność do parafii.

Ks. Sebastian Antosik, diecezjalny duszpasterz sportowców, poinformował o kolejnych etapach organizacji mistrzostw. Od 1 stycznia ruszy strona internetowa, na której zawarte będą wszelkie informacje. Do połowy marca będą już znane składy drużyn w trzech kategoriach.

- Do końca roku potrwają eliminacje w diecezji łowickiej - poinformował ks. Sebastian. Zwycięzcy awansują do turnieju finałowego. Organizatorzy przyznają także tzw. dzikie karty. Dzięki nim w finale ogólnopolskim mogą wziąć udział także wicemistrzowie diecezji, a nawet zdobywcy III miejsc.

Rozgrywki w diecezji łowickiej prowadzone są w czterech kategoriach. Dodatkowa to open, w której nie odbywają się mistrzostwa Polski.

Terminarz eliminacji w diecezji łowickiej