Ku nowej przygodzie z Jezusem

Magdalena Gorożankin

publikacja 03.10.2018 20:19

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyła się 3 października inauguracja roku akademickiego. Uczestniczyli w niej czterej nowi alumni.

Pierwszy rok formacji w seminarium rozpoczęło czterech alumnów Pierwszy rok formacji w seminarium rozpoczęło czterech alumnów
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Razem z ordynariuszem łowickim modlili się biskup pomocniczy Wojciech Osial, a także przełożeni WSD w Łowiczu na czele z ks. Piotrem Kaczmarkiem, rektorem.

Słowo do zgromadzonych kleryków, księży, profesorów, pracowników seminarium wygłosił ks. Jarosław Łękarski, wicerektor. – Jaki powinien być uczeń Pana w szkole swojego Mistrza? Powinien być tym, który w wolności wybiera drogę, którą proponuje mu Pan. Uczeń jest tym, który wychodzi ze swojego gniazda, z miejsca, w którym jest mu dobrze i otwiera się na to, co nowe. Uczeń, który wybiera, szuka, pyta, rozeznaje w słowie, przykładzie życia. Szuka iskry Bożej, czegoś, co jest tak pociągające, a wtedy wszystko staje się nowe – mówił ks. J. Łękarski.

Po Eucharystii wszyscy zgromadzili się w auli seminaryjnej, gdzie z rąk ks. infułata Stanisława Kura indeksy otrzymali czterej nowi alumni. Pierwszy rok nauki rozpoczęli: Piotr Mordzak z parafii św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Witoni, Rafał Trębski z par. św. Małgorzaty w Janisławicach, Mateusz Ender z par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej oraz Daniel Szatkowski z par. św. Wawrzyńca w Kutnie.

Wykład podczas rozpoczęcia roku akademickiego wygłosił ks. prof. Jan Krokos, dziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w Warszawie.

Na koniec głos zabrał bp A. Dziuba, który życzył klerykom, jak i nowym przełożonym seminarium, by każdego dnia rozpoczynali nową przygodę z Jezusem, budując ją na fundamentach. – Każdy z nas rozpoczął przygodę z Jezusem w sakramencie chrztu świętego. Na tym fundamencie cała nasza przygoda z Nim się odbywa. W bogactwie różnych dróg, powołań, które spełniamy. Nowa przygoda z Jezusem, to ciągłe uświadamianie sobie, że każde doświadczenie z Nim będzie niepowtarzalne. Jednym z takich doświadczeń jest droga seminaryjna. Jednym został rok, innym sześć, może siedem lat. Na ten czas pragnę życzyć nowemu zespołowi seminaryjnemu, by był wrażliwy na nowość doświadczenia Jezusa w naszym seminarium, jednocześnie pamiętając o fundamentach, które rozpoczął "ojciec" tego seminarium, bp Alojzy Orszulik – mówił ordynariusz łowicki.

Podczas roku akademickiego 2018/2019 w WSD w Łowiczu kształcić się będzie 16 alumnów. – Jest to czas pełen obaw, czy dobrze usłyszałem głos Pana. Mam nadzieję, że czas w seminarium pomoże mi rozeznać powołanie, a księża wykładowcy, profesorowie, pomogą mi w tej drodze. Myśli o wstąpieniu do seminarium pojawiały się już wcześniej, teraz postanowiłem to zrealizować. Nowy czas, nowe wyzwania, mam nadzieję, że z Bożą pomocą uda się stawić im czoła – mówi Mateusz Ender, alumn pierwszego roku.