Wysłuchał Bóg modlitw pokoleń Polaków...

xpn

publikacja 12.10.2018 11:20

W Tumie za 100-lecie polskiej niepodległości dziękowali samorządowcy. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.

Ordynariusz łowicki został poproszony o rozpoczęcie procedury nadania archikolegiacie godności bazyliki mniejszej Ordynariusz łowicki został poproszony o rozpoczęcie procedury nadania archikolegiacie godności bazyliki mniejszej
Janusz Jankowski

Cykl modlitewny Vota Niepodległej w tumskiej archikolegiacie rozpoczął się w maju. Każdego 11. dnia miesiąca na dziękczynieniu za 100-lecie polskiej niepodległości gromadzili się przedstawiciele poszczególnych stanów. Kolejno: strażacy, kolejarze, żołnierze, rolnicy i policjanci.

11 października przybyli samorządowcy z powiatów łęczyckiego i zgierskiego. Uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny oraz samorządowców przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Stawili się włodarze starostwa łęczyckiego, miasta Łęczycy, gmin Góra św. Małgorzaty, Witonia, Piątek, Łęczyca, Świnice Warckie oraz Ozorków. Był też senator Przemysław Błaszczyk. – Modlimy się za ojczyznę. Pamiętajmy też o naszej małej ojczyźnie, którą jest gmina i parafia. Od tego, jaka będzie nasza gmina, również zależy los i obraz naszej ojczyzny – powiedział na początku Mszy św. ks. Piotr Nowak, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie.

Samorządowcy ofiarowali kielich mszalny, na którym znajdujeą się godło Rzeczpospolitej Polskiej i napis: „1918–2018”. To hołd dla pokoleń rodaków, które, mimo ucisku zaborców zachowały polskość. – Kiedy wspominamy 100-lecie niepodległości, chcemy uświadomić sobie, jak wielką wartością jest suwerenność. To, co wydarzyło się 100 lat temu, to wielki dar. Wtedy to Bóg nawiedził swój lud, któremu na imię Polska. Wysłuchał modlitw pokoleń Polaków, by na nowo się odrodziła – mówił biskup Dziuba do zebranych w zabytkowej świątyni. Na emporach kościoła umieszczono herby gmin – odniesienie do dziedzictwa historycznego, które małe ojczyzny niosą w sobie.

Odczytano także list od marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. „Wotywne Msze św. za ojczyznę to doskonała okazja do refleksji i podziękowania Bożej Opatrzności za wydarzenia minionych 100 lat, w czasie których Polska wielokrotnie musiała bronić swojej, opartej na swoich chrześcijańskich wartościach niepodległości” – napisał marszałek.

Na zakończenie Mszy św. przekazano biskupowi Dziubie pisma z prośbą o rozpoczęcie procedury nadania archikolegiacie tytułu bazyliki mniejszej. Tum w średniowieczu był jednym z ważniejszych miejsc w kraju. Jest kolebką polskiego parlamentaryzmu. Tu odbywały się synody łęczyckie. Obecnie jest szczególnym dla diecezji łowickiej miejscem kultu.

Po Eucharystii odbył się spektakl słowno-muzyczny „Dar i tajemnica” z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, ukazujący duchową i pasterską drogę Jana Pawła II. W towarzystwie uznanych muzyków wystąpił Jerzy Zelnik. Znany aktor recytował teksty papieża Polaka. Stworzył też scenariusz przedstawienia.