Na Różańcu z pastuszkami

Ewa Kalinowska

dodane 14.10.2018 02:10

W sobotę 13 października w parafiach zakończył się cykl nabożeństw fatimskich, które nawiązywały do objawień Matki Bożej w Fatimie od 13 maja do października 1917 roku.

W Rawie wsród wiernych nie brakowało dzieci W Rawie wsród wiernych nie brakowało dzieci
Ewa Kalinowska

Podobnie, jak Maryja objawiała się przez kolejne sześć miesięcy, tak też każdego 13. dnia miesiąca wierni gromadzili się w świątyniach na Eucharystiach, po których przed figurą Matki Bożej Fatimskiej odmawiali Różaniec, śpiewali Apel Jasnogórski i pieśni ku czci Najświętszej Maryi Panny.

W diecezji nie brakuje miejsc, w których Pani Fatimska jest szczególnie czczona. Tak jest m.in. w parafii pw. św. Wojciecha w Mąkolicach, w których w głównym ołtarzu znajdują się figura Matki Bożej Fatimskiej, a od niedawna także relikwie św. pastuszków. W Eucharystii i nabożeństwie uczestniczyło wielu wiernych. Modlili się oni także we wszystkich parafiach skierniewickich. U św. Jakuba Apostoła podczas modlitw pamiętano o biskupie seniorze Józefie Zawitkowskim, który od wielu lat zawsze przewodniczył pierwszemu i ostatniemu nabożeństwu. W tym roku z powodu stanu zdrowia nie mógł przybyć do parafii.

Późnym wieczorem, nie zabrakło także wiernych w kościołach w Kutnie, Sochaczewie, Łęczycy, Rawie Mazowieckiej. Przy kościele parafialnym ojców pasjonistów przy figurze Maryi zgromadziły się całe rodziny. Nabożeństwo miało niezwykłą oprawę, w modlitwie uczestniczyły bowiem dzieci, które były przebrane za pastuszków. Pozostałe niosły kolorowy różaniec. Animatorem wydarzenia był o. Jerzy Chrzanowski.