Wielki jubileusz

Magdalena Gorożankin

dodane 14.10.2018 19:16

W Łowiczu obchodzono 350. rocznicę konsekracji katedry. Eucharystii przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski. Po Mszy św. odbyło się prawykonanie okolicznościowego oratorium.

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Dokładnie 14 października 1668 r. arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Prażmowski, prymas Polski, dokonał rededykacji łowickiej kolegiaty, obecnie bazyliki katedralnej. 350 lat później arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak, prymas Polski, sprawował w tej świątyni Eucharystię, dziękując za to, że stała się domem Bożym dla wielu wiernych. W katedrze odbywają się najważniejsze uroczystości diecezjalne, jest miejscem spotkania wielu pokoleń podczas różnych wydarzeń, m.in. Niedzieli Palmowej, Bożego Ciała.

O tym wszystkim wspominał ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba podczas powitania przybyłych gości. – Ten Boży dom na przestrzeni wieków stał się domem prymasów Polski, księstwa łowickiego. Służył dobru wspólnemu naszej ojczyzny. Tak jest do dziś i módlmy się, by tak było przez kolejne 350 lat, i kolejne – mówił biskup.

Homilię wygłosił abp Polak. – Dzisiejszy dzień jest nam potrzebny, bo dzięki niemu powracamy do skarbca historii tego miejsca. Idąc myślą za św. Bernardem, nie powinno nas zawstydzać, zadziwiać, że dziś czcimy samych siebie, bo to nie budynek tworzy kościół, ale ludzie. Nie budynek jest święty, ale ludzie, którzy w nim przebywają na modlitwie (…) – mówił prymas.

Po Mszy św. z okazji jubileuszu po raz pierwszy wykonano oratorium "Domus Dei et Porta Coeli" stworzone przez bp. Józefa Zawitkowskiego i Jerzego Filipowicza, organistę katedralnego. Oratorium składa się z kilku części zawierających psalmy, wiersze i teksty oparte na Piśmie Świętym. Scenariusz biskup senior napisał w ciągu jednej nocy, na kilka dni przed chorobą. Muzykę J. Filipowicz skomponował w niecałe dwa tygodnie. Oratorium wykonała Łowicka Orkiestra Kameralna oraz soliści: Małgorzata Kustosik, Nina Kierus, Marcin Drzażdżyński.

Oratorium zachwyciło słuchaczy, w tym abp. W. Polaka. – Zostaliśmy wyniesieni pod samo niebo, coś niezwykłego. Anielskie dźwięki wypełniły ten Boży dom. Dziękuję za to – mówił prymas.

Po zakończonym koncercie wszyscy przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, by oddać hołd świętemu papieżowi z okazji obchodzonego Dnia Papieskiego. Wraz z prymasem Polski zgromadzeni odśpiewali "Barkę". Krzysztof Jan Kaliński, burmistrz Łowicza, złożył kwiaty pod pomnikiem świętego i podziękował wszystkim za obecność.