Bądzcie czyści na sercu

Magdalena Gorożankin

publikacja 21.10.2018 21:42

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyła się druga tura promocji lektorskiej. Uroczystości przewodniczył bp Wojciech Osial.

Lektorzy podjęli się zobowiązań wynikających z przyjętej promocji. Lektorzy podjęli się zobowiązań wynikających z przyjętej promocji.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

W niedzielę 21 października do grona lektorów diecezji łowickiej dołączyło 29 ministrantów. Kandydaci pochodzą z parafii: Matki Bożej Częstochowskiej w Bobrownikach, Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Regnowie, św. Wawrzyńca w Sochaczewie, św. Brata Alberta Chmielowskiego w Sochaczewie, Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sochaczewie, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu i św. Bartłomieja w Żelechlinku.

Podczas promocji obecni byli rodzice, dziadkowie i bliscy promowanych lektorów, a także ich księża proboszczowie.

Mszy św. przewodniczył bp Wojciech Osial. W homilii biskup pomocniczy diecezji łowickiej udzielał rad nowo promowanym i prosił ich, by godnie sprawowali swoją funkcję.

– Przystępując do ołtarza, do czytania słowa Bożego, bądźcie czyści na sercu. Służba lektora to piękna, ale też niezwykle odpowiedzialna i wymagająca funkcja. Proszę was, byście do tej służby podchodzili odpowiedzialnie i czytali słowo nie tylko w kościele, ale też w domu i swoją postawą głosili Chrystusa – mówił bp W. Osial.

Po liturgii słowa każdy z lektorów potwierdził swoją gotowość do przyjęcia promocji i ubierając strój liturgiczny, albę i cingulum, przystąpił do składania przyrzeczeń. Poprzez położenie dłoni na ewangeliarzu i złożenie pocałunku na księdze Słowa Bożego nowi lektorzy podjęli się zobowiązań wynikających z przyjętej promocji.