40 lat minęło

Aleksandra Głuszcz

publikacja 29.10.2018 20:55

W Żychlińskim Domu Kultury w odbył się benefis Kapeli Ludowej "Dobrzeliniacy" z udziałem mieszkańców, rodzin i przyjaciół obecnych muzyków, jak i nieżyjących już ludowych artystów.

Nie zabrakło okolicznosciowego tortu, którym dzielili członkowie kapeli Nie zabrakło okolicznosciowego tortu, którym dzielili członkowie kapeli
Aleksandra Głuszcz /Foto Gość

Na pomysł powołania kapeli wpadł Jerzy Holweg, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzelinie. To miejscowość położona obok Żychlina. Od 1978 r. w kapeli grało wielu muzyków.

Obecny skład tworzą: Sławomir Czekalski (harmonia trzyrzędowa), Maria Stępień (skrzypce/śpiew) oraz Mieczysław Stańczyk (baraban).

Kapela przez 40 lat przygrywała na lokalnych uroczystościach, jak i zdobyła wiele nagród lokalnych i ogólnopolskich. W sali ŻDK zebrało się wielu mieszkańców Żychlina, rodziny, przyjaciele obecnych muzyków, jak i nieżyjących już ludowych artystów.

Uroczystość odbyła się w niedzielę 28 października. W holu ośrodka na wystawie prezentowano nagrody, dyplomy, zdjęcia "Dobrzeliniaków" oraz wycinki prasowe o kapeli.

Podczas pokazu multimedialnego został wyświetlony fragment programu dokumentalnego „Szlakiem Kolberga”, który nagrywała w okolicach Żychlina TVP Kultura. Twórcą, który podążył śladami Kolberga w żychlińskim regionie był Czesław Mozil. W filmie pokazany jest moment, gdy S. Czekalski (w kapeli od 30 lat) uczy grać gwiazdę popu. Widać jaką trudność sprawia wykształconemu muzykowi nauka melodii ludowej, której nie odda żaden zapis nutowy. 

Zebrani obejrzeli także fragmenty filmu „W drodze”, który powstał dzięki Fundacji Muzyka Zakorzeniona oraz Urzędowi Gminy Żychlin. Reżyserem jest Krzysztof Rzączyński. Film pokazuje podróż kapeli z Żychlina na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych do Kazimierza Dolnego w 2015 roku. Kapela wystąpiła wtedy w składzie: S. Czekalski, M. Stępień i Franciszek Kowalski.

Film jest pełen refleksji na temat miejsca muzyki ludowej we współczesnym świece. Próbuje dać również odpowiedź, co skłoniło do gry z wiekowymi muzykami -samoukami, młodą skrzypaczkę panią Marię, która jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Poza zdjęciami i filmami zebrani mogli wsłuchać muzyki ludowej w wykonaniu zaprzyjaźnionych z kapelą zespołów, jak i przedszkolaków i uczniów, którzy wzięli udział w przeglądzie muzycznym "Na ludową nutkę".

Na scenie wystąpiła także Klaudia Piątkowska prawnuczka Zenona Idzikowskiego, który grał w kapeli przed panią Marią. Z okazji jubileuszu w Żychlinie zorganizowano także konkurs plastyczny dla dzieci "Laurka dla Dobrzeliniaków". Kapela dostała całe pudło życzeń i serduszek od najmłodszych

Pamiątkowe statuetki muzykom wręczył burmistrz Żychlina Grzegorz Ambroziak. Na scenie wystąpili także sami jubilaci. Na zakończenie uroczystości kapela podzieliła wśród zebranych tort.

Obecny skład kapeli w ludowych strojach   Obecny skład kapeli w ludowych strojach
Archiwum Kapeli Ludowej "Dobrzeliniacy"