Każdy może być świętym

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

dodane 01.11.2018 15:56

Patronem Nocy Świętych w Łowiczu był bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Modlitewnemu spotkaniu w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu towarzyszyło hasło: "Wolni w drodze do świętości".

Łowicka Noc Świętych miała patriotyczny charakter Łowicka Noc Świętych miała patriotyczny charakter
Marcin Kowalik /Foto Gość

Bramy nieba są otwarte i każdy z nas może zostać świętym. Od takiego przesłania rozpoczął spotkanie ks. Jacek Zieliński, wikariusz parafii i diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Ze względu na stulecie polskiej niepodległości, łowicka Noc Świętych miała wymiar patriotyczny. Patronem był ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, błogosławiony męczennik za wiarę. Postać zamordowanego przez funkcjonariuszy SB kapłana przybliżył ks. Kamil Goc. Przypomniał przesłanie błogosławionego, żeby zło dobrem zwyciężać. Zebrani w kościele obejrzeli film z udziałem mamy księdza Popiełuszki.

Ołtarz przyozdobiono w elementy narodowe. Wykonawcy z biało-czerwonymi opaskami wystąpili z religijno-patriotycznym repertuarem. Ich koncert rozpoczął się od odśpiewania hymnu państwowego.

Przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odśpiewano Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po błogosławieństwie rozstrzygnięto konkurs dla dzieci na najlepsze przebranie. Wygrały dzieci przebrane za św. Helenę, św. Józefa i św. Faustynę, ale nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.

Prezenty były także dla innych. Przy wyjściu z kościoła ministranci rozdawali krzyże z napisem: "Wierzę". Ksiądz Zieliński zachęcał, żeby to był widzialny znak naszej wiary i żeby te krzyże nosić przy sobie.