Listopadowa lekcja wiary

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

dodane 02.11.2018 08:56

W uroczystość Wszystkich Świętych ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba odprawił Mszę św. w nowej kaplicy na cmentarzu katedralnym w Łowiczu.

Po raz pierwszy kaplica wypełniła się wiernymi Po raz pierwszy kaplica wypełniła się wiernymi
Marcin Kowalik /Foto Gość

Ta Eucharystia rozpoczęła kult Boży w tym miejscu. Zaadaptowany budynek byłych koszar armii radzieckiej nie jest jeszcze w pełni wykończony. Będzie nosił wezwanie św. Michała Archanioła. Poświęcenie planowane jest w przyszłym roku.

Eucharystię koncelebrowali ks. Robert Kwatek, proboszcz parafii katedralnej i dziekan łowicki, oraz ks. Andrzej Sylwanowicz, sekretarz biskupa.

W homilii bp Dziuba nawiązał do odczytanej Ewangelii o ośmiu błogosławieństwach. - My, chodząc wśród nagrobków, chcemy się ogrzać prawdą zakochania się w niebie. Prawdą pielgrzymowania przez ziemię tak, abyśmy zasłużyli na wieczne życie w nieprzemijającej bliskości z Bogiem. Ta listopadowa lekcja wiary to jest pytanie o ludzi błogosławieństw, bo to jest najprostsza droga spełnienia prawdy. A błogosławieństwa to jakby sprawdzenie siebie - czy ja jestem wrażliwy na ubogich i biednych, czy mnie porusza prawda sprawiedliwości, czy pokój jest prawdą mojego serca - mówił ordynariusz.

Po Mszy św. odbyła się procesja po cmentarzu z modlitwą wypominkową i poświęceniem grobów. Rozpoczęła się przy kaplicy w starej części cmentarza.