Starzy i nowi włodarze

mk

dodane 05.11.2018 09:39

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania w II turze wyborów samorządowych w naszym regionie. Będą zmiany na stanowiskach burmistrzów miast, m.in. w Rawie Mazowieckiej i Łęczycy.

Po lewej Lucjan Chrzanowski, nowy prezydent Żyrardowa. Po prawej Piotr Irla, wybrany burmistrzem Rawy Mazowieckiej Po lewej Lucjan Chrzanowski, nowy prezydent Żyrardowa. Po prawej Piotr Irla, wybrany burmistrzem Rawy Mazowieckiej
Archiwum Lucjana Chrzanowskiego i Piotra Irli

Liczenie głosów w II turze wyborów przebiegło sprawnie. Już nocą na stronie PKW pojawiły się wyniki obwodowych komisji wyborczych. Wybierano wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy nie zostali wyłonieni podczas I tury wyborów 21 października.

Wyrównane wyniki były w Łęczycy. Wykonująca zadania i kompetencje burmistrza Monika Kilar-Błaszczyk, popierana przez PiS, uzyskała 2321 głosów i przegrała z Pawłem Kuleszą, przewodniczącym Rady Miasta, który startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Dla Łęczycy. Głosowało na niego 2555 łęczycan, co przełożyło się na 52,4 proc. oddanych wszystkich ważnych głosów.

W Łowiczu nie było niespodzianki. Urzędujący burmistrz Krzysztof Jan Kaliński uzyskał 67,8 proc. głosów i wygrał z Jakubem Wolskim (PiS).

Natomiast w Rawie Mazowieckiej włodarza miasta Dariusza Misztala, popieranego przez PiS, zastąpi Piotr Irla startujący z własnego komitetu wyborczego. Uzyskał w II turze o 843 głosy więcej, co dało mu 56,16 proc. poparcia.

W sąsiedniej Białej Rawskiej Wacław Jacek Adamczyk ponownie zostanie burmistrzem. W II turze poparło go 62,13 proc. głosujących. Kontrkandydata Bogdana Jana Pietrzaka - 37,87 proc.

W Żyrardowie już przed wyborami było wiadomo, że miasto będzie miało nowego prezydenta w związku z aresztowaniem Wojciecha J., pełniącego ten urząd. W nowej kadencji prezydentem zostanie Lucjan Chrzanowski, wiceprezydent tego miasta i przez ostatnie miesiące sprawujący obowiązki głównego włodarza. Uzyskał  60,89 proc. ważnych głosów. Rywalizująca z nim w II turze Ewa Springer-Kakiet - 39,11 proc.

W Sannikach, w jednym z najmłodszych miast w Polsce, w II turze zmierzyli się dotychczasowy włodarz Gabriel Wieczorek (startujący z własnego komitetu wyborczego) i popierany przez PSL Dariusz Wachowicz. Różnica była niewielka - 20 głosów więcej uzyskał G. Wieczorek i będzie piastował najwyższy urząd w mieście i gminie przez kolejne 5 lat.