Wspólnie zaśpiewali marsz

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 11.11.2018 10:14

W Łowiczu odbył się piknik patriotyczny z pokazami sprzętu wojskowego, koncertem orkiestry wojskowej oraz laserowym spektaklem z okazji stulecia polskiej niepodległości.

W wydarzeniu wzięła udział kompania honorowa sochaczewskiego dywizjonu W wydarzeniu wzięła udział kompania honorowa sochaczewskiego dywizjonu
Marcin Kowalik /Foto Gość

Na imprezę na Nowym Rynku w Łowiczu złożyły się piknik wojskowy "Służmy Niepodległej" oraz wydarzenia w ramach projektu "Architekci Niepodległej".

Pikniki wojskowe w przeddzień 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się równocześnie w 17 miastach poszczególnych województw.

W Łowiczu swoje stanowiska mieli żołnierze 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Byli też przedstawiciele innych służb mundurowych.

Nad całym wydarzeniem patronat sprawował wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Reprezentował go wicewojewoda Karol Młynarczyk.

W ramach sobotniego pikniku odbyły się m.in. koncerty Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy i Orkiestry Miasta Łowicza oraz występy uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Łowiczu i zespołu Ksinzoki, który śpiewał pieśni patriotyczne po łowicku.

O 16.00 odśpiewany został "Marsz Pierwszej Brygady", czyli oficjalna pieśń Wojska Polskiego. Na placu pojawiła się ze sztandarem kompania reprezentacyjna 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej oraz orkiestra wojskowa. Mieszkańcy śpiewali razem z żołnierzami.

Gdy się ściemniło, odbył się spektakl laserowy. Oprócz postaci Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego czy Wojciecha Korfantego zaprezentowano m.in. Stanisława Rotstada, związanego z Łowiczem lekarza i społecznika, który pełnił wartę 11 listopada 1918 r. przed Pałacem Namiestnikowskim w Warszawie i brał udział w rozbrajaniu Niemców.

Niedaleko Nowego Rynku, przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na ul. Podrzecznej, odbył się capstrzyk wojskowy z Apelem Pamięci i salwą honorową. Oprócz żołnierzy i mieszkańców stawili się członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty oraz poczty sztandarowe szkół. Przy pomniku delegacje złożyły wiązanki kwiatów.