Razem dla Niepodległej

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 12.11.2018 01:56

Wśród składanych kwiatów przy tablicach upamiętniających bohaterów mieszkańcy Sochaczewa nie zapomnieli o modlitwie w dziękczynieniu za wolny kraj i z prośbą o dalszą opiekę nad narodem.

Wśród 250 głosów nie zabrakło dzieci i młodzieży Wśród 250 głosów nie zabrakło dzieci i młodzieży
Magdalena Gorożankin / Foto Gość

Nie zabrakło także muzycznych akcentów. Dla niepodległej, pieśni patriotyczne wykonało 250 osób pokazując tym samym jedność wśród wszystkich sochaczewskich chórów.

Po miejskich uroczystościach w parafii św. Wawrzyńca zgromadziły się poczty sztandarowe, żołnierze 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr. Feliksa Kozubowskiego, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy, którzy za wolny kraj chcieli podziękować także Bogu.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Wojciech Osial. Biskup pomocniczy diecezji łowickiej w homilii przypomniał drogę Polaków do odzyskania niepodległości, a także wskazał, co było i nadal jest najważniejsze dla losów Polski. – Wszystkich, którzy walczyli o niepodległość – Dmowskiego, Paderewskiego, Piłsudskiego, i biskupów, prymasów łączyło jedno – wiedzieli, że jeśli trzeba zwyciężyć to tylko w jedności. W kłótni przegrywali. Trzeba było w pokorze przyjąć werdykt historii, że Polska słabła. Była walka i każdy miał na nią swój sposób, działał na swoim odcinku, by to zmienić. Różnymi drogami przyszła nam niepodległość. Najczęściej kojarzy nam się droga walki zbrojnej. Powstanie Kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe (…) , ale w tych walkach Pan Bóg był blisko. Razem z Nim, razem z powstańcami, politykami, duchownymi Polska odzyskała niepodległość – mówił bp W. Osial.

O oprawę muzyczną zadbał Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej.

Po Mszy św. wierni zostali w świątyni, by wysłuchać koncertu „Pamiętamy o przeszłości, o nas też wspominać będą” w wykonaniu 250 – osobowego chóru. Razem dla niepodległej zaśpiewały połączone chóry: Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st.; Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, Chóru Nauczycielskiego „Vivace”; Zespołu wokalno – mundurowego „Patria”. Potężną grupą dyrygowała Iwona Niemyjska, a akompaniował im Włodzimierz Sieczkowski. Koncert zachwycił publiczność. W repertuarze nie zabrakło obecnego Hymnu Polski, ale także hymnów śpiewanych na przestrzeni wieków, m.in. Gaude Mater Polonia. Razem z chórzystami publiczność mogła wykonać pieśni patriotyczne takie jak „Przybyli Ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko…” czy „Warszawianka”.

Z obecności tak licznie zgromadzonej publiczności, ale i wykonawców cieszył się proboszcz parafii ks. Piotr Żądło. – Raduje się serce i dusza, gdy tak wiele osób chce uczestniczyć w obchodach narodowego święta. Cieszę się, że jesteśmy tu razem. Razem dla Polski, dla Boga, Sochaczewa i siebie. Podziały nie są potrzebne, zwłaszcza w takim dniu, gdy powinniśmy dziękować, że możemy żyć w wolnym kraju – mówił ks. P. Żądło.