Najważniejszy konkurs

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 30.11.2018 18:48

W Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kutnie odbyła się Cecyliada 2018. Wyniki konkursu będą znane 1 grudnia, a laureaci wystąpią w koncercie finałowym w kościele św. Wawrzyńca w Kutnie.

Na przeglądzie piosenki nie zabrakło też zespołów - dziewczyny z Publicznej Szkoły Katolickiej w Kutnie połączyły siły specjalnie na Cecyliadę Na przeglądzie piosenki nie zabrakło też zespołów - dziewczyny z Publicznej Szkoły Katolickiej w Kutnie połączyły siły specjalnie na Cecyliadę
Magdalena Gorożankin / Foto Gość

Konkurs piosenki religijnej Cecyliada, w kutnowskiej szkole organizowany był po raz czwarty. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji; ks. Jerzy Swędrowski, dziekan kutnowski; Zbigniew Burzyński, prezydent miasta oraz starosta powiatu, Daniel Kowalik.

W tym roku w konkursie wzięło udział blisko 50 wykonawców ze szkół powiatu kutnowskiego. Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: uczniowie klas 1–3 SP, 4–7 SP, 7–8 oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Wszystkich oceniało profesjonalne jury w składzie: dr hab. Anna Jeremus-Lewandowska – nauczyciel klasy śpiewu solowego Akademii Muzycznej w Poznaniu, Hieronim Lewandowski, Teresa Karpińska – muzyk, pedagog, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie, Małgorzata Marciniak – wieloletni nauczyciel sekcji teatralnej MDK w Kutnie oraz Kinga Szczepanik – wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie.

Uczestnicy konkursu podeszli do niego profesjonalnie, ale nie zapomnieli także o najważniejszym przekazie piosenek religijnych – o uwielbieniu Pana Boga. – Można powiedzieć, że dziś śpiewając, także się modliliśmy. To wyróżnia Cecyliadę od innych konkursów wokalnych – mówi Julia Lis, uczennica 4 klasy.

Poziom konkursu był bardzo wyrównany, nie tylko wśród uczestników danej kategorii wiekowej. Niektóre piosenki, jak np. „Ave Maria Jasnogórska” wybrzmiały w wykonaniu zarówno maluchów, jak i młodzieży. Uczestnicy wybierali różne piosenki. Pojawiły się pieśni oddające cześć Matce Bożej, przyzywające Ducha Świętego. Kilka utworów nawiązywało już do zbliżającego się Adwentu, a także świąt Bożego Narodzenia. „Kolęda warszawska 1939” wzruszyła publiczność, a przy radosnych piosenkach niejeden ze słuchaczy chciał śpiewać razem z wykonawcą. Nie zabrakło także zespołów, duetów, tercetów, a także akompaniamentu „na żywo” – na gitarze i nawet na ukulele.

– Wystąpiłam z moimi uczennicami, bo lubimy razem grać i śpiewać. Od lat prowadzę też scholę w parafii, więc dziś postawiłyśmy na piosenkę, którą śpiewamy podczas niedzielnych Eucharystii. Moje dzieci uwielbiają śpiewać i wychwalać Boga i z radością stanęły do konkursu. Dziś bez względu na wynik, wszyscy są wygrani – mówi Joanna Krysiak, katechetka ze szkoły w Gołębiewku.

– Jest wiele konkursów, w których biorę udział, ale ten jest najważniejszy. Zawsze czekam na niego z radością i niecierpliwością, bo nie szukam długo piosenki. Wybieram tą, którą czuję, że chcę zaśpiewać, nie taką w której mogę się popisać, pokazać co potrafię. Ważniejsze dla mnie jest to, że ta piosenka jest mi bliska i chcę zaśpiewać to innym, opowiedzieć historię, uwielbić Pana Boga – mówi Oliwia, jedna z uczestniczek.

Wyniki konkursu oficjalnie ogłoszone zostaną 1 grudnia podczas koncertu finałowego, który odbędzie się w kościele św. Wawrzyńca w Kutnie o godz. 19.00.