Ze starostą i burmistrzem w parze

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

dodane 11.01.2019 19:59

Maturzyści łowickich szkół zatańczyli poloneza na Starym Rynku w Łowiczu. W tym samym czasie zrobili to ich rówieśnicy w Zakopanem, Kartuzach i Świdniku.

W pierwszej parze tańczyli Kinga Jaros i starosta Marcin Kosiorek W pierwszej parze tańczyli Kinga Jaros i starosta Marcin Kosiorek
Marcin Kowalik /Foto Gość

Partnerstwo powiatów łowickiego, kartuskiego, świdnickiego i zakopiańskiego ma się bardzo dobrze. Inicjatywa przetrwała powyborcze zmiany u sterów tych samorządów. Podkreślił to nowy starosta łowicki Marcin Kosiorek, ogłaszając w samo południe 11 stycznia rozpoczęcie tegorocznego poloneza w centrum Łowicza.

Tańczyli go maturzyści ze szkół podległych starostwu, a także oficjele, w tym starosta Kosiorek i burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński. Ok. 120 par tańczyło do utworu Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz". Układ choreograficzny przygotował ZSP nr 2. Maturzystów z tej szkoły wspomagali ich koledzy z Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy" w łowickich strojach ludowych. Dzięki temu wydarzenie nabrało kolorytu.

Odpowiedzialnymi za choreografię byli nauczyciele wuefu Katarzyna Charążka i Kamil Szkup. - Przygotowania były krótkie, ale intensywne. Ze względu na liczbę tańczących postawiliśmy na jak najprostszy układ, tak, żeby nikt nie pogubił się w tańcu - mówi K. Szkup.

- Wspólnie z nauczycielami dyskutowaliśmy na temat figur, oglądaliśmy polonezy z poprzednich lat, żeby wprowadzić nowe elementy - mówi Kinga Jaros, tegoroczna maturzystka, która tańczy w Blichowiakach od 3 lat. To jej przypadła rola prowadzącej taniec w pierwszej parze ze starostą.

W pewnym momencie wśród wszelkich mostków, szachownic, czwórek i ósemek nastąpiła zamiana partnerów. Tak więc tańczyła zarówno ze starostą, jak i z burmistrzem. - To bardzo fajne uczucie i zaszczyt, że mogłam z zatańczyć z oboma włodarzami - mówi Kinga. Nie podjęła się jednak oceny umiejętności tanecznych partnerów.