Wizytówka miasta i regionu

xbk, mk

publikacja 24.01.2019 21:46

Prace przy renowacji kompleksu pojezuickiego w Rawie Mazowieckiej dobiegają końca. Ich zakres i koszt sprawiają, że to największy w Polsce projekt rewitalizacji obiektów sakralnych.

Wokół głównego ołtarza zabytkowej świątyni odkryto polichromię Wokół głównego ołtarza zabytkowej świątyni odkryto polichromię
Archiwum parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej

Realizacja projektu, który wyceniono na ok. 22 mln zł, miała zakończyć się w grudniu 2018 r., ale na prośbę głównego wykonawcy - firmy Castellum z Wrocławia - parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej podpisała aneks wydłużający czas prac do połowy maja 2019 r. Wcześniej parafia uzyskała na to zgodę od instytucji dofinansowującej prace, czyli Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Z większych prac do wykonania pozostała elewacja kościoła oraz kolegium. Inne stopniowo zmierzają ku zakończeniu. Aktualnie krakowska firma AC Konserwacja instaluje odrestaurowane XVII-wieczne ołtarze oraz ambonę, które po trudnych pracach konserwatorskich powróciły do pierwotnej kolorystyki. Jeszcze trwają prace konserwatorskie przy głównym ołtarzu otoczonym przez majestatyczną dekorację polichromiczna odkrytą spod poprzednich warstw malarskich.

Wierni już cieszą się ciepłem we wnętrzu świątyni. Jest to zasługa dobrze funkcjonującego ogrzewania podłogowego, które działa pod nową posadzką wykonaną z hiszpańskiego marmuru. Gotowe już są do przekazania pomieszczenia dla Biblioteki Dziecięcej. Także budzące ciekawość krypty mają już założone oświetlenie oraz ceglaną podłogę.

Krypty kompleksu pojezuickiego   Krypty kompleksu pojezuickiego
Archiwum parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej

Na poddaszu kolegium są już zakończone prace przy pomieszczeniach na potrzeby Centrum Spotkań i Dialogu. Także w dzwonnicy wybudowana została drewniana klatka schodowa wraz z podestami, które umożliwią dojście do punktu widokowego.

Niesamowite przeobrażenie przeszły dotychczasowe piwnice, w których trwają prace wykończeniowe nad pomieszczeniami mającymi służyć integracji i koncertom.

Oprócz tych prac wykonano bardzo wiele innych, które w całości sprawią, że najstarsze zabytkowe obiekty w Rawie Mazowieckiej (biorąc pod uwagę nie tylko czas ich powstania, ale też i fakt podkreślany przez konserwatorów, że zarówno kościół jak i kolegium są zachowane tak, jak je wybudowano) staną się najważniejszą wizytówką nie tylko miasta, ale i całego regionu.

Projekt "Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem NPNMP w Rawie Mazowieckiej w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii" jest dofinansowywany m.in. przez: Urząd Marszałkowski w Łodzi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundusz Kościelny oraz dotacje z innych instytucji i fundacji. Wsparcie okazali też indywidualni darczyńcy.