Trzy wielkie dary

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

|

Foto Gość

publikacja 02.02.2019 16:34

W Łowiczu odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Podczas Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły przyrzeczenia ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Bp Andrzej F. Dzuba święci świece Bp Andrzej F. Dzuba święci świece
Marcin Kowalik /Foto Gość

Uroczystości przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Rozpoczęła się przy pomniku Jana Pawła II w pobliżu bazyliki katedralnej. To właśnie polski papież ustanowił święto konsekrowanych i wybrał na jego datę 2 lutego. Tego dnia przypada też święto Ofiarowania Pańskiego, w tradycji zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej, stąd na początku odbył się obrzęd poświęcenia świec.

Przy pomniku zgromadziły się siostry zakonne, wdowy i dziewica konsekrowana, które przybyły z różnych zakątków diecezji. Przyjechali też księża i bracia zakonni. Ze swojej pustelni w Chrustach pod Rawą Mazowiecką dotarł pustelnik ks. Leszek Niewiadomski. Następnie wszyscy procesyjnie przeszli do świątyni, gdzie sprawowana była Msza św.

Eucharystię koncelebrowali biskupi Wojciech Osial i Józef Zawitkowski oraz liczni kapłani. Witając przybyłych ks. Marek Wyszomierski SDB, referent w Wydziale Spraw Zakonnych kurii łowickiej, wymienił nazwy wszystkich zgromadzeń zakonnych, które mają swoje domy na terenie diecezji łowickiej, również tych bezhabitowych. Nie zapomniał też o przedstawicielach form życia konsekrowanego, takich jak wdowy, dziewice i pustelnik.

- Dzisiaj szczególnie spotykamy Boga w owocu jego Paschalnego Misterium, jakim jest życie konsekrowane - próba upodobnienia się już tu na ziemi do Jezusowej niewinności, posłuszeństwa i ubóstwa. Te wielkie trzy dary stały się znakami Jego miłości do Boga i ludzi - mówił w homilii bp Dziuba.

Przed modlitwą wiernych osoby konsekrowane odnowiły swoje przyrzeczenia ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Ponowienie ślubów zwieńczyło błogosławieństwo ordynariusza.

Oprawę Mszy św. zapewnił chór honoracki z Nowego Miasta nad Pilicą oraz organista katedralny Jerzy Filipowicz. Po Eucharystii odbyła się agapa w domu biskupa łowickiego. Słodki poczęstunek ufundował ks. Stanisław Banach, dziekan głowieński.