Zaprzyjaźnieni ze św. Józefem

ps, mk

dodane 05.02.2019 12:01

Młodzież z parafii katedralnej w Łowiczu, przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, udała się do Kalisza na dzień skupienia. Celem wyprawy było miejscowe sanktuarium.

Grupa z Łowicza przed pomnikiem Jana Pawła II w Kaliszu Grupa z Łowicza przed pomnikiem Jana Pawła II w Kaliszu
Piotr Sumiński

W niedzielnej wyprawie do miejsca, któremu patronuje św. Józef, wzięło udział ponad 80 osób. Grupę młodzieży i opiekunów przywitał ks. Jacek Plota, kustosz sanktuarium. Przedstawił dzieje kaliskiej bazyliki kolegiackiej, która stała się sanktuarium, oraz kultu św. Józefa związanego z obrazem Świętej Rodziny.

Centralnym punktem pobytu w Kaliszu była Eucharystia. Przewodniczył jej miejscowy wikariusz ks. Piotr Machała, który wygłosił również homilię. Koncelebransami byli dwaj kapłani z Łowicza - ks. Sebastian Antosik, wikariusz parafii katedralnej, główny organizator wyjazdu, oraz o. Andrzej Lisiak SP, opiekun kandydatów do bierzmowania ze szkół pijarskich w Łowiczu. Przy ołtarzu służył katecheta Piotr Sumiński, jeden z opiekunów młodzieży.

Po Mszy św. łowiczanie wysłuchali konferencji. Jej autorką była s. Natalia Musidlak ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. Tematem przewodnim był Duch Święty.

Dzień skupienia dla młodzieży z parafii katedralnej był częścią przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Młodym ludziom towarzyszyli rodzice, a nawet dziadkowie. W grupie opiekunów znalazły się jeszcze trzy katechetki pracujące na terenie parafii katedralnej w Łowiczu - s. Małgorzata Depka, Emilia Adamowicz i Renata Panek.

Mimo niesprzyjającej pogody i trudów podróży uczestnicy pielgrzymki wrócili do domów zadowoleni. Święty Józef stał się im bliższy. Młodzieży zapadło w pamięci, że modlący się za wstawiennictwem Opiekuna Maryi otrzymują wiele łask. Szczególnie pomocny jest w znalezieniu dobrej pracy czy męża lub żony.