Lubochnia. Modlitwa o powołania

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 15.02.2019 00:05

We wspomnienie świętych Cyryla i Metodego wierni z parafii Wniebowzięcia NMP w Lubochni modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne dla diecezji łowickiej.

Wierni o powołania modlili się przed Najświętszym Sakramentem Wierni o powołania modlili się przed Najświętszym Sakramentem
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

W pierwszą niedzielę Adwentu ruszyła inicjatywa parafialnych dni modlitw o powołania kapłańskie i zakonne w diecezji. Każdego dnia jedna z parafii zanosi prośby do Boga w tej intencji. Kolejność uwarunkowana jest alfabetycznie.

14 lutego, we wspomnienie świętych Cyryla i Metodego, wierni zgromadzili się na wspólnej modlitwie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych najpierw podczas Eucharystii, później przed Najświętszym Sakramentem. W homilii ks. Maciej Budnik zwrócił uwagę na potrzebę obecności kapłanów w życiu każdego człowieka. - Dziś sięgnąłem po postanowienia i dążenia świętego, który przez całe swoje życie zapisywał je w punktach. Święty Wincenty Pallotti pisał m.in. tak: "Panie Jezu, usuń mnie, a wprowadź siebie, niech zniszczone zostanie życie moje, a całe życie Chrystusa będzie moim życiem, (...) rozpamiętywaniem, medytacją i modlitwą. Miłość Chrystusowa będzie moją miłością". Dziś musimy sobie zdawać sprawę, że kapłan, który zostaje dany Kościołowi świętemu, to taki kapłan, który nie patrzy na siebie. Musimy modlić się o takich księży, zakonników, takich, którzy będą wiedzieli, że to nie oni są najważniejsi - mówił ks. Budnik.

W Lubochni modlitwa w intencji obecnych i przyszłych kapłanów nie jest jednorazowa. Od wielu lat parafianie w każdy pierwszy czwartek miesiąca wypraszają nowe powołania, a także otaczają modlitwą tych, którzy już pełnią służbę Najwyższemu. Z parafii pochodzi 4 kapłanów, m.in. ks. Leszek Niewiadomski, diecezjalny pustelnik, ks. Sylwester Bernat, moderator Ruchu Światło-Życie w diecezji łowickiej, a także 8 sióstr zakonnych, wśród nich s. Wiktoria Goska, która obecnie przebywa na misjach w Tanzanii.

Kolejnymi parafiami, które będą modlić się o nowe powołania, są: Luszyn, Lutkówka, Łanięta, parafie łęczyckie, Łęgonice, Łęki Kościelne oraz łowickie wspólnoty.