Skierniewice. 562. urodziny

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 20.02.2019 10:12

Przez dwa dni mieszkańcy, włodarze i goście świętowali 562. rocznicę nadania praw miejskich prymasowskim Skierniewicom.

Uroczysta Gala była okazją do docenienia osób i firm Uroczysta Gala była okazją do docenienia osób i firm
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Urodziny rozpoczęto 17 lutego Mszą św. w parafii św. Jakuba Apostoła. Eucharystię sprawował ks. Jan Pietrzyk. Później na imprezie "Najlepszego, Skierniewice" zagrały zespoły 2 plus 1 i Fokus Band. Na mieszkańców czekał też gorący poczęstunek. W dniu urodzin 19 lutego mieszkańcy mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Za darmo były także wejścia na basen i do kina. Można było także obejrzeć wystawy przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Biuro Wystaw Artystycznych. W obchody po raz pierwszy włączyło się Muzeum Historyczne Skierniewic. Placówka przygotowała dla dzieci grę miejską "Jestem dumny".

Świętowanie urodzin zakończyła uroczysta gala w kinoteatrze "Polonez", podczas której wręczono tytuły Honorowego Ambasadora Miasta Skierniewice, Wokulskiego Roku i Perły Skierniewic. Galę rozpoczęto od wysłuchania hejnału miasta Skierniewice, który został odegrany przez ucznia Samorządowej Szkoły Muzycznej Filipa Reczulskiego.

Zanim nastąpiła chwila wręczenia wyróżnień, prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk poprosił o minutę ciszy, którą upamiętniono niezwykłą skierniewiczankę Grażynę Głuszek, mecenas kultury, laureatkę tytułu Wokulski Roku, współtwórczynię skierniewickiej Izby Gospodarczej.

W tym roku laureatkami Perły Skierniewic zostały 4 niezwykłe kobiety, którym zostało wręczone wyjątkowe odznaczenie - srebrne jabłko wypełnione masą perłową. Pierwsza z nich to Teresa Kania - pielęgniarka z ogromnym doświadczeniem, osoba serdeczna i zaangażowana w rozwój skierniewickiej służby zdrowia. Pani Teresa, będąc położną, przez wiele lat towarzyszyła kobietom w najważniejszym momencie życia, jakim są narodziny dziecka. Urszula Kowalska to młoda, niezwykle ambitna i utalentowana mieszkanka miasta. Jest finalistką Eurowizji Junior, zwyciężczynią trzeciej edycji Małych Gigantów. Janina Szafrańska to z kolei radna Rady Seniorów Miasta Skierniewice, wieloletnia instruktor w Hufcu ZHP Skierniewice, osoba niespotykanie życzliwa i charyzmatyczna. Pani Janina z niezwykłym zaangażowaniem i inspiracją kreuje działania seniorów w mieście, będąc prawdziwym wzorem do naśladowania. Wśród wyróżnionych jest też doktor Elżbieta Jędrzejewska, lekarz neonatolog, ordynator oddziału noworodków skierniewickiego szpitala. W opinii mieszkańców to osoba niespotykanie oddana pacjentom, zaangażowana w pomoc drugiemu człowiekowi, empatyczna i zawsze uśmiechnięta.

Gala była okazją do uhonorowania tych, którzy Skierniewice promują na zewnątrz. Honorowymi Ambasadorami Miasta Skierniewice 2018 roku zostali: w kategorii "osoba fizyczna" - Piotr Bigos, wieloletni kierownik kina "Polonez", zaś w kategorii "podmiot prawny" - Stowarzyszenie Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty.

Pracę i zaangażowanie lokalnych przedsiębiorców, którzy nie tylko budują kapitał gospodarczy regionu, ale też słyną z działalności społecznej, nagrodzono tytułem Wokulski Roku. Przyznawany jest on przez władze samorządowe miasta oraz Skierniewicką Izbę Gospodarczą. W kategorii "mała firma" tytuł otrzymali hotel "Dworek" Małgorzaty Burzyńskiej i Kancelaria Brokerska "Modus", reprezentowana przez Leokadię i Rafała Trębskich. Natomiast w kategorii "firma średnia i duża" statuetkę otrzymali Maria i Czesław Dobrzyńscy, prowadzący Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane, a także Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa "Bielany Bis". W kategorii "grupy producenckie i duże gospodarstwa rolne" wyróżnienie otrzymało Gospodarstwo Rolne Michała Topolskiego.

Jak przystało na urodziny, organizatorzy nie zapomnieli o torcie i poczęstunku.