Żyrardów. Światowy Dzień Wody

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

dodane 22.03.2019 17:48

W Muzeum Lniarstwa im. F. de Girarda ponad 300 dzieci uczestniczyło w obchodach Światowego Dnia Wody. O lekcję ekologii i mnóstwo wodnych atrakcji zadbała spółka PGK Żyrardów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wodne eksperymenty. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wodne eksperymenty.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Na całym świecie 22 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wody. W Żyrardowie obchody odbyły się w Muzeum Lniarstwa, gdzie mieści się także industrialna zagroda. Od rana dzieci z okolicznych szkół uczyły się, jak być eko, dbać o środowisko i szanować skarb, jakim jest dla nas woda.

Pomagali im w tym pracownicy i wolontariusze spółki PGK Żyrardów na czele z prezes Hanną Bieżuńską, która oficjalnie rozpoczęła festyn "salwą honorową" z pistoletu... wodnego. W każdym zakątku hal fabrycznych obecna była woda w różnej postaci. O jej właściwościach dzieci i młodzież dowiadywały się z eksperymentów. W trakcie spotkania odkrywały, dlaczego woda jest bezbarwna, bezwonna a tak ważna dla środowiska. Dużą wiedzą wykazali się uczestnicy quizów, którzy bezbłędnie odpowiadali na pytania.

Nie zabrakło też dobrej zabawy. Plac muzeum stał się miejscem powstawania ogromnych baniek mydlanych. Każdy, kto zdeklarował chęć "bycia EKO" na twarzy namalowaną miał kropelkę wody, deszczową chmurkę lub inny wodny symbol. Na zewnątrz czekały też zwierzęta z industrialnej zagrody. Wielbłądy Stefan i Nel z cierpliwością "pokazywały" swój świat, a dzięki zamieszczonym na ogrodzeniu tablicom informacyjnym młodzi odkrywcy dowiadywali się różnych ciekawostek na temat zwierząt i zużycia przez nie wody. Także kozy i owce obecne w zagrodzie chętnie pokazywały swoje miejsce w Żyrardowie, jednak zamiast wody zdecydowanie wybrały przekąski, którymi karmiły je dzieci - za przyzwoleniem pracowników.

Na spragnionych czekała woda sodowa prosto z saturatora. - Malinowa jest najlepsza. Dziwna ta woda, bo nie jest gazowana, ale trochę się pieni, jak pan ją nalewa z kraników. Ta jest zdrowa, ale podobno kiedyś, bardzo dawno temu, można było pić taką z takich samych wózków na ulicy i tamta chyba nie była zdrowa, przynajmniej tak mówiła nam pani. Ale ta nam smakuje - mówi 10-letni Wiktor, uczestnik spotkania. Wśród słodkiego poczęstunku nie zabrakło niebieskiej waty cukrowej, popcornu, krówek, ale i zdrowych przekąsek. Każdy z uczestników otrzymał także balony, kredki i drobne upominki przygotowane przez spółkę PGK.

- Jesteśmy spółką, która bardzo lubi dzieci i lubi się dzielić informacjami - co robimy, skąd bierze się woda, jak o nią dbać, jak oczyszcza się ścieki. Bardzo chętnie widzimy u siebie dzieci i młodzież, która chce uczyć się, jak być ekologicznym i dbać o skarb, jakim jest dla nas woda, dlatego dziś celebrujemy święto H2O i uczymy poprzez zabawę - mówi Hanna Bieżuńska, prezes żyrardowskiej spółki PGK.

Bez wątpienia Międzynarodowy Dzień Wody przypadł do gustu uczestnikom, którzy obiecali, że od dziś zaczną bardziej dbać o środowisko. - Trzeba pić dużo wody i nie marnować jej, bo jest bardzo ważna dla środowiska, bez niej nie byłoby życia. Fajny jest taki dzień. Quizy bardzo nam się podobały, zwierzęta też. Teraz wiemy, jak lepiej dbać o środowisko i szanować wodę - mówią zgodnie Tosia i Eliza z SP nr 4 w Żyrardowie.