Szkoda go tracić na walkę

Agnieszka Napiórkowska

|

Gość Łowicki 13/2019

dodane 28.03.2019 00:00

– Życie jest piękne, warto o nim mówić, bo mówiąc, człowiek sam odżywa. To jest jak z Eucharystią. Jest to pamiątka i uobecnianie jednocześnie. Słowa o życiu nas motywują, rozjaśniają, rozbudzają... – mówi ks. Grzegorz Gołąb.

Do udziału zachęca  ks. Gołąb, któremu ten temat leży na sercu  od wielu lat. Do udziału zachęca ks. Gołąb, któremu ten temat leży na sercu od wielu lat.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W Skierniewicach 6 kwietnia odbędzie się XIV Sympozjum „Dar życia łaską Ojca i skarbem narodu”. Refleksji będzie towarzyszyć wezwanie: „W mocy Bożego Ducha”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli bp Andrzej F. Dziuba i Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic. Tegoroczne sympozjum rozpocznie się o godz. 9 w kinoteatrze Polonez „Jutrznią za Nienarodzonych” do muzyki Pawła Bębenka. Oratorium zostało skomponowane 6 lat temu. Jak podkreśla autor, jest to przede wszystkim modlitwa, dopiero później muzyka. – W tegorocznej edycji chcemy pochylić się nad dziećmi – mówi ks. Gołąb, proboszcz parafii św. Stanisława, jeden z organizatorów.

– Coraz częściej zdarza się, że dzieci popadają w jakiś rodzaj izolacji, wycofania, co może nieraz skutkować depresją, a nawet próbami samobójczymi. Dlatego w tym roku zaprosiliśmy do współpracy dwie panie psycholog – Jolantę Kałużną i Bognę Białecką. Pani Jolanta opowie o tym, jak trudności, skutki zachowań rodziców działają na dzieci, czyli w jaki sposób problemy rodzinne rzutują na wychowanie i wzrost młodych ludzi. Pani Bogna zaś wyjaśni, jak dzieci i młodzież radzą sobie z brakiem autorytetu, brakiem wymagań i stwierdzeniem: „Jeśli będzie chciało” – wyjaśnia.

Pierwszy blok szczególnie skierowany jest do rodziców mających dzieci w szkole. Drugą część poprzedzi przerwa na kawę, podczas której będzie można przystąpić do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, porozmawiać z osobami należącymi do Różańca Rodziców i Domowego Kościoła, a także członkami Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. Po przerwie odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Bartas-Witan z redakcji katolickiej Polskiego Radia, której szczególną misją jest duchowa adopcja. Część wykładową zakończy świadectwo – wykład dr. Błażeja Kmieciaka, koordynatora Centrum Bioetyki Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”, doktora nauk społecznych w zakresie socjologii prawa, który opowie o pięknie życia, o tym, jak wielkim jest ono cudem i darem.

Jak podkreślają organizatorzy, sympozjum jest afirmacją życia, a nie roztaczaniem frontów walki o życie. Czasem wymaga ono obrony, troski, ale nie znaczy, że jest to celem. – Życie jest zbyt piękne, by je tracić na walkę. Chcemy trwać, być w hymnie uwielbienia na cześć życia. To jest niewypowiedziany temat. Słowa nie są w stanie udźwignąć tej tajemnicy – mówi ks. Gołąb.

Ostatnim akordem będzie uroczysta Msza św. z modlitwami o uwolnienie i uzdrowienie w parafii św. Stanisława o godz. 19.