Święcenie pokarmów w Radziejowicach

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 20.04.2019 17:46

W Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach bp Andrzej F. Dziuba święcił pokarmy. To jedyne miejsce, w którym ordynariusz diecezji od kilku lat dokonuje obrzędu.

Święcenie pokarmów w Radziejowicach Ze święconkami do Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach przyszli aktorzy, malarze, rzeźbiarze i mieszkańcy miejscowości. Magdalena Gorożankin / Foto Gość

Co roku w Wielką Sobotę w Domu Pracy Twórczej należącym do kompleksu pałacowego w Radziejowicach spotykają się pracownicy, przyjaciele miejsca, a także aktorzy i znane osoby, by razem świętować Zmartwychwstanie Pańskie.

Od kilku lat w tym dniu zebranym towarzyszy biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, który tylko w tym miejscu dokonuje obrzędu poświęcenia pokarmów. W tym roku razem z ordynariuszem przyjechał także bp Wojciech Osial i ks. Bogumił Karp.

Spotkanie rozpoczęło się koncertem, podczas którego zgromadzeni wysłuchali „Stabat Mater” L. Boccheriniego w wykonaniu kwintetu smyczkowego „Arte dei Suonatori” i Marzeny Michałowskiej (sopran).

Koncertu wysłuchało blisko ponad 200 osób, wśród których byli gospodarze miejsca - wieloletni dyrektor Bogumił Mrówczyński, wójt gminy Radziejowice Urszula Ciężka - zaprzyjaźnieni włodarze z okolicznych miejscowości, a także aktorzy, malarze, rzeźbiarze. Wśród nich m.in. Jarosław Gajewski, Ewa Wiśniewska, Marian Konieczny, Krystyna Tkacz.

Znane osoby często zaglądają do Radziejowic szukając tu ciszy i natchnienia. Także tegoroczne święta postanowili spędzić z najbliższymi właśnie tu. Niektórzy z nich przebyli wiele kilometrów, by dotrzeć na spotkanie z przyjaciółmi i jeszcze dziś wracają w rodzinne strony.

Tym, którzy zostają w Radziejowicach i tym, którzy wracają do domu, ordynariusz diecezji złożył życzenia. - Życzę wszystkim ponownego zachwytu nad zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. To jest jedyna noc, która nie ma świadków, ale ma tych, którzy prawdę niosą. Przeżyjmy ten czas w gronie najbliższych, ale przede wszystkim w obecności Jezusa Zmartwychwstałego i Jego miłości - mówił bp Dziuba.

Na zakończenie spotkania wszyscy złożyli sobie życzenia, podzielili jajkiem i udali do swoich domów, a także do pałacu, by przygotować się do wieczornej Liturgii.