Skierniewice. Wystawa poświęcona Grażynie Hase

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 18.05.2019 08:52

W Dworku Modrzewiowym Konstancji Gładkowskiej - oddziale Muzeum Historycznego Skierniewic i jego głównej siedzibie - można oglądać wystawę "Grażyna Hase. Moje pół wieku z modą" o niekwestionowanej ikonie i legendzie polskiej mody - projektantce, modelce.

Wernisaż i otwarcie wystawy odbyło się 16 maja. Wernisaż i otwarcie wystawy odbyło się 16 maja.
Archiwum Muzeum Historycznego Skierniewic

Wernisaż wystawy odbył się w oddziale Muzeum - dworku Konstancji Gładkowskiej. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy, a także goście m.in. z Warszawy, Łodzi, Wrocławia. Wśród zaproszonych pojawił się znany aktor Daniel Olbrychski.

Grażyna Hase po raz pierwszy pojawiła się na okładce „Przekroju" w październiku 1957 roku. Dwa lata później, jako modelka, rozpoczęła współpracę ze Spółdzielczym Laboratorium Odzieżowym w Warszawie. Pierwszy pokaz z jej udziałem odbył się w Budapeszcie. Później uczestniczyła w wielu polskich i zagranicznych pokazach mody, m.in.: w warszawskiej Dziekance, Berlinie, Moskwie i Budapeszcie. W latach 1960-1967 występowała jako modelka prezentująca kolekcje Barbary Hoff. Od 1967 roku zajęła się projektowaniem odzieży. Po pobycie w Moskwie stworzyła kolekcję „Kozak Look” inspirowaną modą rosyjską. Zdjęcia z jej pokazu opublikowano w angielskim „Sunday Times” i zaproszono ją z projektami do Szwajcarii. W latach 70. odbyły się pokazy w Toronto, Berlinie, Wiedniu, Nowym Jorku, Mediolanie, Moskwie. Realizowała zlecenia dla pracowników hoteli Forum i Victoria, załogi LOTu, rajdowców z Żerania. W kombinezonach jej projektu chodzili pracownicy Zakładów Mleczarskich Wola. Przygotowała stroje dla polskiej sportowej reprezentacji biorącej udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City. Projektowała także stroje do filmów i przedstawień teatralnych oraz dla gwiazd piosenki estradowej: Haliny Frąckowiak, członków zespołu 2 plus 1, Ireny Jarockiej i Anny Jantar.

Kuratorem wystawy, którą można oglądać do 30 czerwca, jest Michał Gałęzowski.

Z okazji wernisażu w Muzeum, odbył się recital światowej sławy pianistki Ewy Osińskiej. Podczas występu zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina.