Obchody 95. rocznicy przyznania nagrody Nobla W.S. Reymontowi

Paweł Tulwin

publikacja 17.06.2019 00:45

W Lipcach Reymontowskich z okazji 95. rocznicy przyznania Literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Stanisławowi Reymontowi odbył się XXII Dzień Reymonta. Coroczna impreza przyciąga wielu sympatyków powieści "Chłopi", którą pisarz stworzył na terenie naszej diecezji.

Na stacji przybyłych gości witali mieszkańcy Lipiec w ludowych strojach. Na stacji przybyłych gości witali mieszkańcy Lipiec w ludowych strojach.
Paweł Tulwin

Wśród wielu osób przybyłych na wydarzenie byli m.in. wójt gminy Lipce Reymontowskie Marek Sałka, posłanki na Sejm RP Elżbieta Radziszewska i Dorota Rutkowska oraz gospodarze okolicznych wsi. Wydarzenie prowadził Tomasz Milewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Lipcach.

Program obfitował w różnego rodzaju zabawy i konkursy, w których udział brali reprezentanci "gmin Reymontowskich" - Będkowa, Tuszyna, Czarnocina, Kołaczkowa, Kobiel Wielkich oraz Lipiec. Wśród licznych konkurencji mieszkańcy i goście zmierzyli się z malowaniem obrazu związanego z Lipcami za czasów pisarza, podziwiali zmagania wójtów w konkursie na strzały do tarczy, a także dopingowali przedstawicieli rad gmin w grze w rzutki.

Uczestnicy "Dni Reymonta" chętnie brali udział w konkursach, m.in. na namalowianie obrazu wsi za czasów Reymonta i obecnie.   Uczestnicy "Dni Reymonta" chętnie brali udział w konkursach, m.in. na namalowianie obrazu wsi za czasów Reymonta i obecnie.
Paweł Tulwin

Jednym z ważniejszych punktów programu był uroczysty korowód z estrady do stacji PKP. Brali w nim udział zarówno uczestnicy festynu, jak i mieszkańcy okolicznych gmin, którzy ubrani byli w tradycyjne ludowe stroje. Ponadto w jednej z bryczek konnych jechała orkiestra, która w uroczysty sposób przywitała gości wysiadających ze specjalnego pociągu.

Jednostka kolei została uruchomiona specjalnie na tę okazję, a pociąg, który nie kursuje w żadne inne dni, przywiózł pasażerów z Łodzi. Wydawało się, że czas na chwilę cofnął się do czasów Reymonta, bowiem goście ubrani byli w stroje z epoki. Wraz z mieszkańcami Lipiec wszyscy udali się na drugą część festynu.

Wśród atrakcji były m.in. występ grupy Fresh Dance z Lipiec czy konkurs na najlepsze wykonanie piosenki ludowej oraz odegranie scenek z życia na wsi - tej sprzed wieku, ale i współczesnej. Artyści, zarówno ci młodsi, jak i trochę starsi, mogli zaprezentować szerszej publiczności swoje zdolności wokalne, taneczne oraz aktorskie. Jednak, jak wszyscy zaznaczali, chodziło o dobrą zabawę. - Nie jest istotne, kto zajmie pierwsze miejsce, a kto drugie. Dla mnie liczy się radość z bycia tutaj i zaprezentowania tego, co potrafię - powiedział pan Marek, uczestnik z Będkowa.

Ukryte talenty pojawiły się także w konkursie na na najlepsze przebranie związane z "Chłopami" i "Ziemią obiecaną". Konkurs na otwartych zasadach - każdy mógł wziąć w nim udział - ukazał wielu mistrzów kostiumografii i charakteryzacji. Uczestnicy zadziwiali pięknymi kreacjami, ale również pomysłowością na wykonanie swoich strojów.

W trakcie spotkania organizatorzy docenili także lokalne talenty i osoby, które rozsławiają miejscowość. W tym roku wójt gminy wyróżnił Natalię Głuszek, reprezentantkę piłki nożnej U-12 i U-13, trzykrotną mistrzynię Polski. Otrzymała wsparcie pieniężne oraz specjalną Nagrodę Wójta Gminy Lipce, a jej rodzice i trener - upominki i listy gratulacyjne.

W całodniowym programie obchodów rocznicy przyznania nagrody Nobla pisarzowi znalazły się także występy wokalne mieszkańców i zaproszonych gości, atrakcje dla dzieci i dorosłych, wesołe miasteczko, przejażdżki quadami i motocyklami, a także strzelnica i bogata strefa gastronomiczna. Obchody na cześć autora "Chłopów" z roku na rok zyskują nowych sympatyków. Kolejne spotkanie odbędzie się za rok, jednak słynne już Lipce Reymontowskie odwiedzać można cały rok i na pewno "spotkać się" z twórczością noblisty i śladami jego obecności.