Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 01.09.2019 17:27

W całej diecezji trwają obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Od rana pod pomnikami bohaterów wojny mieszkańcy składają kwiaty i zapalają znicze, a w ośrodkach kultury odbywają się wystawy i projekcje filmów upamiętniających wydarzenia z lat 1939-1945.

W Żyrardowie obchodom rocznicy towarzyszyła asysta honorowa 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. W Żyrardowie obchodom rocznicy towarzyszyła asysta honorowa 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

W każdej parafii diecezji łowickiej była sprawowana Msza św. w intencji ofiar II wojny światowej. Modlitwy zanoszone były także w intencji żyjących kombatantów i pokoju na świecie.

W Głownie po Eucharystii w kościele św. Jakuba mieszkańcy miasta zgromadzili się w Parku im. Armii Krajowej, gdzie delegacje samorządów oraz przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń złożyli wieńce pod pomnikiem bojowników poległych w latach 1939-1945. W głownieńskich uroczystościach udział wzięli m.in. burmistrz miasta Grzegorz Janeczek, posłanka na Sejm RP Agnieszka Hanajczyk, Zbigniew Linkowski Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, radna Sejmiku Alicja Antczak, reprezentanci władz powiatu zgierskiego, gminy Zgierz, a także liczni przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych, partii politycznych, stowarzyszeń oraz służb mundurowych.

W Skierniewicach prezydent Krzysztof Jażdżyk wraz z delegacjami służb mundurowych oraz mieszkańcami oddał hołd walczącym w 1939 roku skierniewiczanom. Na cmentarzu św. Józefa delegacje złożyły kwiaty przy grobach żołnierzy, m.in. oficera lotniczego Aleksandra Leśniewicza, kpt. Mieczysława Hali, kan. Romana Chlebnego, czy płk. Adama Nadachowskiego. W Starostwie Powiatowym w Skierniewicach trwa wystawa poświęcona 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ekspozycję przygotował Jerzy Murgrabia, a eksponaty pochodzą z Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich. Z kolei w Muzeum Historycznym Skierniewic otwarto wystawę malarstwa Adama Bojary "Bitwa nad Bzurą". Wykład pt. "Geneza wybuchu II wojny światowej oraz działania Wojska Polskiego we wrześniu 1939" wygłosi Bartłomiej Bydoń z Muzeum Katyńskiego.

W Żyrardowie obchody rozpoczęły się od uroczystego apelu przy pomniku "Żołnierzy września", gdzie w asyście 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie wszyscy udali się na plac przy kaplicy cmentarnej, gdzie Mszy polowej przewodniczył ks. Adam Bednarczyk, proboszcz parafii MB Pocieszenia. – Kluczem do zrozumienia dzisiejszej Ewangelii jest to, że człowiek powinien poczekać na Boga, aby Ten wskazał mu miejsce, które jest dla niego odpowiednie, najlepsze, które będzie służyło jego zbawieniu. To niezwykły paradoks, że ci którzy wydawali się triumfować w roku 1939, sami wskazali sobie miejsce. Oni byli możnymi tego świata, decydowali o losach, a nasz naród odebrał niezwykłą i bolesną lekcję utraty niepodległości, tułaczki po różnych zakątkach świata (...). To wielcy tego świata wskazali sobie pierwsze miejsce, nie czekali na Pana Boga, nie mieli pokory. Zajęli miejsce Pana Boga. Teraz to my, po 80 latach, usuwamy ich nazwiska z nazw ulic. Odnajdujemy szczątki ciał, którym oni wskazali ostatnie miejsce i wreszcie oddajemy im należny hołd, sprawując pogrzeb z najwyższymi honorami – mówił ks. Bednarczyk.

Obchody 80. rocznicy II wojny światowej w wielu miejscowościach diecezji potrwają przez cały wrzesień.