Łowicz. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Maria Grabowska

publikacja 01.09.2019 23:52

W sercu diecezji przez cały dzień trwały uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia rocznicowe uświadomiły mieszkańcom Łowicza, jak przez wojnę zmienił się krajobraz miasta.

Wystawa "Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni..." odbyła się w Muzeum w Łowiczu. Wystawa "Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni..." odbyła się w Muzeum w Łowiczu.
Maria Grabowska /Foto Gość

Uroczysta Msza św. na cmentarzu wojskowym przy ul. Listopadowej i dwie wystawy, a także koncert zespołu Aldo Duo złożyły się na program obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Łowiczu.

Eucharystii na cmentarzu, gdzie spoczywa blisko 250 żołnierzy z grup armijnych "Pomorze" i "Poznań", którzy polegli w bitwie nad Bzurą, przewodniczył ks. Adam Domański, proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia w Łowiczu - Korabce.

O godz. 13 na Starym Rynku, w sąsiedztwie bazyliki katedralnej,  uroczyście otwarto wystawę fotografii "1939. Łowicz w czasie wojny". Składa się na nią 80 fotogramów ukazujących dramatyczny obraz Łowicza zarówno na początku kampanii wrześniowej, jak i w dalszych latach okupacji. Twórca wystawy Jacek Rutkowski zwraca uwagę, że wśród autorów prezentowanych zdjęć byli m.in. Niemcy.

Równocześnie w Muzeum w Łowiczu otwarto wystawę zatytułowaną "Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni… Wrzesień 1939 roku w Łowiczu". Ekspozycja przygotowana została przez Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu, Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu i Łowicki Wehikuł Czasu. Prezentowaną wystawą Muzeum w Łowiczu przypomina tragiczne wydarzenia wojenne, pokazujące życie miasta w pierwszych tygodniach okupacji hitlerowskiej. - Niech Pan Bóg zachowa nasze serca od nienawiści, żeby nigdy już nie było wojny - mówił bp Wojciech Osial w Muzeum w Łowiczu podczas otwarcia wystawy.

Dla mieszkańców Łowicza niezwykle poruszające było zobaczyć, jak w kilka dni po rozpoczęciu wojny zaczął zmieniać się krajobraz ich miasta. Mieszkańcy Łowicza wojny doświadczyli już 2 września 1939 roku. Najintensywniej - od 9 do 22 września podczas bitwy nad Bzurą. Tylko we wrześniu w Łowiczu okupanci zamordowali ponad 4 tys. żołnierzy i mieszkańców.