Sochaczew. Jubileusz Domu Kapłana Seniora

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 03.09.2019 14:40

20 lat temu, staraniem śp. bp. Alojzego Orszulika, w budynku dawnego Szpitala św. Józefa przy ul. Staszica 39 został utworzony DKS.

W obchodach 20-lecia uczestniczyli wszyscy biskupi łowiccy. W obchodach 20-lecia uczestniczyli wszyscy biskupi łowiccy.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Jest wiele sytuacji, gdy odchodzący na emeryturę kapłan zostaje przy parafii, aby w miarę możliwości posługiwać. Jednak jest też wiele takich, gdy zdrowie nie pozwala emerytowi na jakiekolwiek zaangażowanie się w duszpasterstwo. W Sochaczewie księża są pod stałą opieką lekarza, pielęgniarki i sióstr zakonnych. Nazwa "Dom Kapłana Seniora" nie oddaje w pełni swojej misji. Tutaj na opiekę mogą liczyć także młodzi księża, którzy stracili zdrowie wskutek wypadków albo nieuleczalnych chorób. Obecnie w Domu Kapłana Seniora mieszka 28 kapłanów i siostry misjonarki Krwi Chrystusa, wspierane przez pracowników i wolontariuszy domu.

W tym roku minęło 20 lat od utworzenia DKS w Sochaczewie. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy domu. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. Wraz z ordynariuszem modlili się także bp Wojciech Osial, bp senior Józef Zawitkowski oraz ks. Piotr Żądło, dyrektor domu, poprzedni dyrektorzy i budowniczy, jak również mieszkańcy domu, siostry zakonne, pracownicy i wolontariusze.

Obecnie w Domu Kapłana Seniora mieszka 28 Kapłanów.

Na progu Eucharystii historię domu przybliżył ks. Żądło. - Dom Kapłana Seniora w Sochaczewie powstał 2 września 1999 roku. W roku 2003 r. budynek skończył 100 lat. 80 lat posługiwały w nim siostry szarytki - przypomniał.

Na początku lat 90. XX w. sochaczewski szpital został przeniesiony do nowego gmachu. Stary budynek opustoszał i szybko ulegał dewastacji. Niszczejącym domem zainteresował się bp Orszulik, który poszukiwał obiektu na Dom Księży Emerytów. Po uzgodnieniu z władzami państwowymi budynek został wykupiony. Wówczas przystąpiono do przebudowy byłego szpitala. Prace budowlane trwały 3 lata. Przy DKS utworzono stację Caritas z zapleczem medycznym. Obecnym kierownikiem stacji jest Janina Szygalska, która czuwa nad zdrowiem podopiecznych. Opiekę nad Domem Kapłana Seniora i stacją Caritas oraz przedszkolem powstałym w dawnych budynkach pomocniczych szpitala bp Orszulik powierzył siostrom pasjonistkom św. Pawła od Krzyża. Wspólnota posługiwała w tym miejscu do 2009 roku. Od 15 lipca 2009 r. opiekę nad kapłanami sprawują siostry misjonarki Krwi Chrystusa.

Opiekę nad kapłanami sprawują siostry Misjonarki Krwi Chrystusa.

Ze względu na zwiększające się zapotrzebowanie na miejsca w placówce za sprawą bp. Dziuby podjęto się remontu i rozbudowy domu, dzięki czemu powstały dodatkowe pokoje, duża kaplica i winda. Nad rozbudową i remontem czuwał ks. Bogumił Karp, ówczesny dyrektor ekonomiczny, a na miejscu dyrektor ks. Żądło, który objął stanowisko po ks. Piotrze Krzyszkowskim.

Podczas homilii ordynariusz odczytał dekret ustanawiający DKS. Później, zwracając się do kapłanów - mieszkańców domu, bp Dziuba podkreślał: - Wasze posłannictwo się nie skończyło, ono trwa, ono przybiera inne formy, ale jest potrzebne Kościołowi. Kościół czeka na to posłannictwo spełniane w tym domu.

Ordynariusz, zapytany o ideę powstania domu, podkreślił, że trudno w wizji człowieka nie zauważyć starości, choroby. Dlatego mając na względzie te prawdy, diecezja 20 lat temu urządziła dom, a potem go rozbudowała. - O tym, że dobrze on służy, świadczy duża liczba kapłanów spędzających tu jesień swojego życia. Tu ważne jest, że kapłani są między sobą, jak i to, że dom ma kaplicę, w której kapłani mają swojego Mistrza - mówił bp łowicki. 

Jak przystało na jubileusz, były też podziękowania, kwiaty, wspomnienia i wspólna agapa.

Jak przystało na jubileusz były podziękowania, kwiaty, pamiątkowe zdjęcie i wspólna agapa.


Więcej o jubileuszu w 37. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 15 września.