Piątek. Obchody 80. rocznicy bitwy nad Bzurą

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 09.09.2019 18:21

Przez weekend w geometrycznym środku Polski trwały obchody 80. rocznicy bitwy nad Bzurą. Mieszkańcy Piątku pamięć poległych uczcili na wiele sposobów. Do końca września dla mieszkańców i turystów dostępna jest wystawa plenerowa "Piątek 1939. Zachowaj w pamięci".

W uroczystych obchodach rocznicy bitwy nad Bzurą udział wzięła asysta wojksowa. W uroczystych obchodach rocznicy bitwy nad Bzurą udział wzięła asysta wojksowa.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Od 9 do 18 września 1939 roku nad Bzurą rozegrała się największa bitwa obronna w czasie II Wojny Światowej w 1939 roku. Walki toczyły się na dzisiejszych terenach diecezji łowickiej, m.in. w Sochaczewie, Łowiczu, Kutnie oraz Piątku.

W środku Polski mieszkańcy na wiele sposobóe upamiętnili poległych w obronie miasta żołnierzy armii "Poznań" i "Pomorze". W sobotę 7 września odbył się I Ogólnopolski Rajd Pieszy „Szlakiem Bitwy nad Bzurą” zorganizowany przez Wojskowe Koło PTTK przy Klubie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. ks. Józefa Poniatowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. W sportowo – patriotycznym duchu wyruszyli także rowerzyści. Nie zabrakło "Biegu Pamięci" oraz spacerów z przewodnikiem, który przybliżył mieszkańcom wydarzenia z września 1939 roku.

Po raz pierwszy gmina zorganizowała Ogólnopolski Rajd Pieszy "Szlakiem Bitwy nad Bzurą".   Po raz pierwszy gmina zorganizowała Ogólnopolski Rajd Pieszy "Szlakiem Bitwy nad Bzurą".
Urząd Gminy Piątek

W niedzielę uroczystości rozpoczęło poświęcenie tablic upamiętniających bohaterów walk nad rzeką. W asyście żołnierzy ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Poznania i Orkiestry Wojskowej Garnizonu Toruń mieszkańcy spotkali się w geometrycznym środku Polski, by odśpiewać Hymn Państwowy. Wraz z defiladą uczestnicy obchodów bitwy udali się do kościoła Świętej Trójcy, gdzie Mszy św. w intencji poległych przewodniczył proboszcz parafii i dziekan piątkowski ks. Stanisław Poniatowski.

Licznie zgromadzone poczty sztandarowe szkół i służb mundurowych, a także rzesza wiernych świadczyły o tym, że to ważne wydarzenie dla społeczności lokalnej. – Jeśli my nie będziemy pamiętać o bohaterach, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce, to kto będzie o nich pamiętał? Każdy z nas tu zgromadzonych miał przodka, który doświadczył II Wojny Światowej. Każdy na swój sposób. To pielęgnowanie historii, pamięci naszych rodziców, dziadków, pradziadków. Nie przyjść tu i nie wspominać to tak, jakby odciąć się od wartości, od rodziny, od tego, co jest fundamentem naszej polskości. Nie chcę na to pozwolić – mówi Grażyna Tomaszkiewicz, mieszkanka gminy Piątek.

Po uroczystej Mszy świętej wierni przeszli pod pomnik 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty, gdzie przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem Krzysztofem Lisieckim złożyli kwiaty i zapalili światło pamięci. Podczas uroczystości w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyróżniono medalem "Pro Patria" trzech mieszkańców gminy Piątek.

Wartę przy pomniku 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty pełnili żołnierze.   Wartę przy pomniku 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty pełnili żołnierze.
Urząd Gminy Piątek

Dziś mija 80 lat, gdy Grupa Operacyjna gen. Edmunda Knoll-Kownackiego w sile trzech dywizji piechoty i pułku artylerii ciężkiej uderzyła znad Bzury na siły niemieckie spychając je stopniowo na linię Ozorków-Stryków, wyzwalając m.in. Łęczycę, Uniejów, Piątek i Walewice. Tragiczne wydarzenia przedstawione są na fotografiach, które tworzą wystawę "Piątek 1939. Zachowaj w pamięci". Plenerową fotogalerię można oglądać do końca września na głównym rynku miejscowości.