Kuklówka Radziejowicka. Upamiętnili ofiary wojny

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 14.09.2019 23:58

W siedzibie Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej mieszkańcy Jaktorowa, Radziejowic, Grodziska Mazowieckiego i okolicznych miejscowości uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz napaści sowieckiej z 17 września. Honorowy patronat nad historyczno - patriotycznym spotkaniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Na uroczystość przybyli m.in. senator Marek Martynowicz (z lewej) oraz wójt gminy Radziejowice Urszula Ciężka (z prawej). Na uroczystość przybyli m.in. senator Marek Martynowicz (z lewej) oraz wójt gminy Radziejowice Urszula Ciężka (z prawej).
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Jedność w prawdzie", którego celem jest kultywowanie tradycji narodowych, historycznych i patriotycznych. Członkowie stowarzyszenia, na czele z prezesem Marianem Wasilewskim, dbają o to, by mieszkańcy okolicznych miejscowości nie zapomnieli o bohaterach II wojny światowej. Troską i pamięcią otaczają także te wydarzenia w historii naszego kraju, które przez wiele lat były niewygodne i które starano się zmienić, zapomnieć o nich.

W sobotę grupa mieszkańców gmin Jaktorów, Radziejowice oraz powiatu grodziskiego zgromadziła się w dworku "Biniszewicze", gdzie od 10 lat mieści się Muzeum Lwowa i Kresów. W wiernie odtworzonej kopii dworu kresowego z 1827 r. - rodzinnej posiadłości pradziadków właścicielki Joanny Aleksandry Biniszewskiej na co dzień można zwiedzać m.in. kancelarię, bibliotekę, salon, przedpokój z przedwojennym wyposażeniem.

14 września na terenie muzeum Mszę św. sprawowali ks. Józef Nowacki, proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła w Izdebnie Kościelnym, ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii p.w św. Rodziny w Jaktorowie oraz ks. Krzysztof Krawczyk, proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie. Homilię wygłosił ks. Nowacki.

– Dzisiejsze święto Podwyższenia Krzyża, możemy powiedzieć, że jest świętem podwyższenia wszystkich krzyży naszej ojczyzny i tych, którzy pod tymi krzyżami spoczywają. Bóg wszystkie dziś podnosi i pokazuje światu, by uczyć tej wielkiej historii pisanej krzyżem i krwią Zbawiciela świata, która została przejęta przez pokolenia naszych rodaków i potwierdzona miłością do Boga i ludzi w czasie I i szczególnie II wojny światowej. Miłość żąda ofiary. Żaden filozof, poeta nie był w stanie zrozumieć i przekazać miłości z Golgoty, która została przejęta przez ludzkie serca i przeniesiona na wszystkie kontynenty świata. Trudno wyobrazić sobie obszary Polski niekonsekrowane krwią męczenników. Dziś Bóg podnosi krzyż każdego z tych żołnierzy, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny i ofiarę czyni bohaterem –  mówił kaznodzieja.

Listy do uczestników wydarzenia skierowali prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki a także biskupi Wojciech Osial i Józef Zawitkowski, którzy osobiście nie mogli przybyć na uroczystość.

Tradycją Muzeum jest wręczanie odznaczeń dla ludzi wyjątkowych, zaangażowanych w obronę ojczyzny i działania patriotyczne. Podczas uroczystości odznaczenia odebrali ks. Józef Nowacki, który obchodził jubileusz 40-lecia kapłaństwa; Bolesław Jabłoński – bohater ruchu oporu i antykomunistycznej organizacji, który współpracował z żołnierzami AK; Michał Mirecki – twórca radia "Solidarność", więzień Magdalenki; Wojciech Korkuć – artysta, od lat oddany sztuce o tematyce patriotycznej plakacista.

Podczas spotkania przedstawiciele władz centralnych, samorządowych i lokalnych, a także społeczności i stowarzyszeń złożyli kwiaty pod Kolumną Kresową. Spotkanie zwieńczył koncert utworów F. Chopina, S. Moniuszki i pieśni ludowych w wykonaniu Huberta Giziewskego (akordeon) i Marii Pomianowskiej (fidel).