XIX Dzień Papieski - Konkurs Recytatorski i Poezji Chrześcijańskiej Śpiewanej

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 14.10.2019 00:30

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji łowickiej po raz 18. zorganizowało Konkurs Recytatorski i Poezji Chrześcijańskiej Śpiewanej w ramach obchodów Dnia Papieskiego. W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 36 wykonawców ze szkół podstawowych całej diecezji.

Uczestnicy konkursu dzięki przygotowaniom lepiej poznali postać i twórczość św. Jana Pawła II. Uczestnicy konkursu dzięki przygotowaniom lepiej poznali postać i twórczość św. Jana Pawła II.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Upamiętniając twórczość i osobę św. Jana Pawła II uczniowie klas VI, VII i VII szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie poezji chrześcijańskiej. Do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu – Korabce przyjechali uczniowie ze szkół m.in. w Jaktorowie , Makowie. Dzierzgówku, Wysokienicach, Kutnie, Dąbrowicach, Popowie, Błędowie, Bielawach.

Do występów uczniów przygotowywali katecheci, a także nauczyciele muzyki, ponieważ konkurs odbył się w dwóch odsłonach - recytatorskiej i wokalnej. Na scenie zaprezentowało się ponad 40 osób. Uczniowie występowali solo a także w duetach prezentując wiersze papieża Polaka, a także ks. Jana Twardowskiego, Adama Asynka czy Marii Konopnickiej oraz innych świeckich autorów piszących o wierze i miłości Bożej. Wśród muzycznych prezentacji nie zabrakło utworów ku czci Matki Bożej, której przez całe życie oddany był św. Jan Paweł II.

Występy artystów oceniało jury w składzie: Grażyna Sobieszek (przewodnicząca), Renata Paciorkowska, Kamil Janicki, ks. Kamil Goc oraz Piotr Miazek. – Na przestrzeni lat zmieniliśmy trochę formułę konkursu. Kilka lat temu dołączyliśmy konkurs poezji śpiewanej, by dać uczestnikom możliwość wyśpiewania hołdu dla naszego świętego patrona. Pozwoliliśmy na recytację poezji innych poetów niż Karol Wojtyła, bo jego poezja nawet dla najstarszych klas ówczesnych gimnazjów była bardzo trudna. Zmieniła się też kategoria wiekowa ze względu na reformę edukacji, ale nie zmieniły się chęci tych młodych osób do brania udziału w konkursach, do rywalizacji, która nie jest za wszelką cenę, bo jest w duchu chrześcijańskiej miłości. To bardzo ważne, że ci młodzi ludzie potrafią słuchać siebie nawzajem podczas występów i w pewien sposób też uczyć się i umacniać wiarę, bo patrzą, słuchają ludzi takich, jak oni, i wiedzą, że nie są w tym sami – mówi Grażyna Sobieszek.

Po kilku godzinach przesłuchań jury wyłoniło zwycięzców, a są nimi:

w konkursie recytatorskim:

1. Eliza Stęborowska ze Szkoły Podstawowej im. Ks. St. Konarskiego w Skierniewicach

2. Julia Gładka ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Popowie

3. Weronika Ozimek ze Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Makowie.

W konkursie poezji śpiewanej:

1. Aleksander Klembalski ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie

2. Natalia Kosiorek ze Szkoły Podstawowej w Dzierzgówku
oraz Radosław Ornafa ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej

3. Natalia Marczewska ze Szkoły Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bielawach

Jury wyróżniło także Pawła Lisichina (SP w Jaktorowie), Natalię Gorzką (SP nr 2 w Rawie Mazowieckiej) oraz Wiktorię Goszkowską (SP im. Konarskiego w Skierniewicach) w konkursie recytatorskim.  Julię Witczak (SP w Dąbrowicach), Jakuba Krajewskiego (SP nr 2 w Kutnie) oraz Błażeja Gmyreka (SP w Chodowie) w wokalnej odsłonie konkursu.