Rawa Maz. Święto patrona i ślubowanie w "Katoliku"

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 22.10.2019 11:30

Uczniowie klas pierwszych Katolickiego Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II, w dniu święta patronalnego, potwierdzili swoją przynależność do szkoły poprzez uroczyste ślubowanie na sztandar.

Uroczyste ślubowanie na sztandar. Uroczyste ślubowanie na sztandar.
Małgorzata Jastrząbek

Młodzież wysłuchała słów skierowanych od nich od dyrekcji i ks. Konrada Świstaka, proboszcza parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i prefekta szkoły, którzy życzyli im wytrwałości, mądrości oraz wielu sukcesów w nauce.

Punktem kulminacyjnym było uroczyste ślubowanie na sztandar, po którym każdy z uczniów otrzymał do podpisania akt złożonej przysięgi. Następnie pierwszoklasistom wręczone zostały legitymacje szkolne i specjalne teczki, w których będą mogli gromadzić dokumenty, świadectwa, wyróżnienia. - To ważny moment dla młodzieży. Na godzinie wychowawczej dopytywali o szczegóły. Chcieli znać dokładny przebieg uroczystości. Pytania dotyczyły też tego, do czego się zobowiązują podczas ślubowania. Potem widziałam ich przejęcie – mówi Małgorzata Jastrząbek, wychowawczyni.

Święto patrona szkoły połączone ze ślubowaniem klas pierwszych było okazją do gratulacji i wręczenia nagród kadrze pedagogicznej. Podczas uroczystości licealistom (z klasy drugiej i trzeciej), którzy uzyskali wysoką średnią ocen, wręczone zostały stypendia. W sumie 26 osób zostało nagrodzonych. – Cieszymy się zarówno z osiągnięć naszych uczniów, jak i z tego, że tworzy się struktura naszej szkoły – wyznaje ks. Konrad Świstak.  – Dzień patrona jest zawsze dniem wyjątkowym. W tym przeżywamy go pod hasłem, które jest dla uczniów inspirujące. "Wstańcie, chodźmy!" pokazuje, że trzeba coś zrobić i to nie tylko pod względem wiary i nauki, ale także coś dla drugiego człowieka. To święto jest motorem. Ten dzień przypomina, że ta szkoła ma coś zrobić także w środowisku Rawy. Rok jest dla nas ważny, bo po raz pierwszy nasi uczniowie będą pisać maturę – dodaje ks. proboszcz.  

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna nawiązująca do hasła "Wstańcie, chodźmy!". Młodzi deklamowali m.in. teksty E. Stachury i T. Różewicza mówiące o sensie życia.

Licealiści przygotowali program słowo - muzyczny.   Licealiści przygotowali program słowo - muzyczny.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

– To było piękne i wzruszające wydarzenie także dla nas rodziców – mówi pani Monika, mama pierwszoklasisty Kuby. – Nasz syn sam wybrał szkołę. Przez jakiś czas się zastanawiał, gdzie pójść. Ostatecznie zdecydował, że będzie to "Katolik". Tu w szkole uczy się też nasza starsza córka. Co przeważyło? Doskonała kadra pedagogiczna i świetna atmosfera – dodaje pani Monika. Słowa mamy potwierdza Kuba. – Myślę, że wybór był strzałem w dziesiątkę. To była dla mnie ważna decyzja, bo dotyczy mojego rozwoju. Mam świadomość, że od tego zależy moja przyszłość. Mogę się tu dobrze ukierunkować. Myślę o informatyce albo o szkole pożarniczej. Jak na razie w szkole czuję się bardzo dobrze. Nauczyciele mają podejście bardzo indywidualne. Mamy ciekawe zajęcia dodatkowe. Chodzę np. na zajęcia z programowania – tłumaczy Jakub.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy zgromadzeni spotkali się na słodkim poczęstunku.