Święto muzyki romantycznej

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

|

Foto Gość

publikacja 05.11.2019 07:51

Od 8 do 11 listopada po raz 17. w Skierniewicach trwać będzie Festiwal Muzyki Romantycznej.

Co roku organizatorzy zapraszają znakomitych artystów. Co roku organizatorzy zapraszają znakomitych artystów.
Archiwum festiwalu

Na pomysł zorganizowania w Skierniewicach festiwalu jako pierwszy wpadł Jerzy Waldorff. Jego myśl zbiegła się z prowadzonymi poszukiwaniami grobu Konstancji Gładkowskiej, muzy Fryderyka Chopina. Zainspirowani myślą Waldorffa w 1999 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy pierwszy Festiwal Muzyki Romantycznej - mówi Izabela Przecherska-Banaszczyk, inicjator i współorganizator festiwalu.

To wielkie muzyczne przedsięwzięcie zostało powołane do życia 20 lat temu, w roku, który dedykowany był F. Chopinowi. Pierwsza edycja odbywała się pod hasłem: "Wokół Chopina". Następną poświęcono Ignacemu Paderewskiemu. Co roku organizatorzy zapraszają znakomitych artystów, uznanych w Polsce i za granicą. Nie brakuje też młodych talentów, będących na progu muzycznej kariery. Nie inaczej będzie i tym razem.

W związku z ogłoszeniem przez polski parlament Roku Stanisława Moniuszki w niedzielę 10 listopada odbędzie się koncert znanych i lubianych pieśni i arii kompozytora, które wykonają znakomici śpiewacy. W gronie solistów znajdzie się Aleksandra Novina-Chacińska, sopranistka, laureatka licznych konkursów. Z absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Skierniewicach pochodzącą z Woli Pękoszewskiej zaśpiewają także m.in soliści Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, śpiewający często poza granicami kraju: Rafał Bartmiński i Wojciech Gierlach.

Dla melomanów atrakcyjnie zapowiada się sobotni koncert kameralny z udziałem Krzysztofa Polonka, od niedawna koncertmistrza filharmoników berlińskich.

Festiwal rozpoczną 8 listopada młodzi muzycy z kwintetu instrumentów dętych Kazzma Brass Quintet, którzy zaprezentuje melodie z amerykańskich musicali. Ostatnie zaś akordy (11 listopada) należeć będą do orkiestry solistów-wirtuozów Polish Soloists String Orchestra w programie, w którym znajdą się m.in. kompozycje znanych romantycznych wirtuozów: Chopina, Paganiniego i Wieniawskiego. Na festiwalu nie zabraknie występów najzdolniejszych uczniów skierniewickich szkół muzycznych. Przygotowany został także projekt edukacyjny dla szkół ogólnokształcących, przybliżający twórczość S. Moniuszki.

- Od początku przyświecała nam idea, by połączyć różne sztuki. Podczas pierwszego festiwalu listy pianisty czytała Zofia Kucówna. Później zdarzało się, że różne wiersze czytali aktorzy. Były też wystawy poświęcone kompozytorom. Po śmierci J. Waldorffa jego sylwetkę przybliżał mieszkańcom Bogumił Henryk Mrówczyński - wspomina I. Przecherska-Banaszczyk. W tym roku koncertom towarzyszyć będzie Galeria Jednego Obrazu - prace zostały przygotowane w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Skierniewicach.

- To jest zawsze uczta duchowa - wyznaje pani Maria, skierniewiczanka. - Najczęściej, by posłuchać dobrej muzyki romantycznej, przenoszącej mnie, wiekową kobietę, do czasów młodości, musiałam jechać do Warszawy czy Łodzi. Podczas festiwalu jest inaczej. To wielcy, światowej sławy muzycy przyjeżdżają do mnie. Czy może być coś piękniejszego? Nie mogę doczekać się tego tygodnia i muzyki - wyznaje skierniewiczanka.

Święto muzyki romantycznej

Poniżej szczegółowy program festiwalu.

Piątek 8 listopada, godz. 19 (duża Sala Sejmikowa Starostwa Powiatowego)

Koncert inauguracyjny - Kazzma Brass Quintet
Bartłomiej Antoni Kacperski - trąbka
Kamil Żarnecki - trąbka
Anna Maria Baran - waltornia
Ewa Katarzyna Harasimiuk - puzon
Mateusz Sejdak - tuba

W programie m.in. G. Gershwin, L. Bernstein

Sobota 9 listopada, godz. 12 (duża Sala Sejmikowa Starostwa Powiatowego)

Koncert uczniów i absolwentów PSM I st. i SSM II st. w Skierniewicach

Wstęp wolny.

Sobota 9 listopada, godz. 18 (duża Sala Sejmikowa Starostwa Powiatowego)

Kameralnie i romantycznie
Krzysztof Polonek - skrzypce
Mateusz Makuch - skrzypce
Kamil Babka - altówka
Katarzyna Polonek - wiolonczela
Marcin Sikorski - fortepian

W programie: J. Brahms, J. Zarębski

Niedziela 10 listopada, godz. 18 (duża Sala Sejmikowa Starostwa Powiatowego)

Moniuszko znany i lubiany
Aleksandra Novina-Chacińska - sopran
Magdalena Dydo - mezzosopran
Rafał Bartmiński - tenor
Wojciech Gierlach - bas
Tatiana Dranczuk - fortepian

W programie znane arie i pieśni S. Moniuszki

Poniedziałek 11 listopada, godz. 17 (kinoteatr Polonez)

Koncert finałowy Polish Soloists String Orchestra

W programie m.in. F. Chopin, H. Wieniawski, N. Paganini


Wydarzenie odbędzie się pod patronatem "Gościa łowickiego".