Kutno. Cecyliada 2019

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 17.11.2019 16:12

Po raz 5. w Kutnie odbył się konkurs wokalny ku czci św. Cecylii. W tegorocznej edycji Cecyliady zmierzyło się 39 wykonawców. Wyłonieni przez jury zwycięzcy zaśpiewali podczas koncertu finałowego w parafii św. Wawrzyńca, gdzie wśród publiczności zasiadł ordynariusz diecezji bp Andrzej F. Dziuba.

Podczas koncertu finałowego wystąpiło 25 wykonawców. Podczas koncertu finałowego wystąpiło 25 wykonawców.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Od czwartku w Kunie muzyka wypełniała Publiczną Katolicką Szkołę Podstawową oraz kościół św. Wawrzyńca. Od 5 lat w okolicy wspomnienia św. Cecylii placówka wraz z parafią organizują konkurs piosenki religijnej, zwany Cecyliadą. Honorowy patronat nad wydarzeniem od początku objęli ordynariusz diecezji bp Dziuba, a także prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, starosta kutnowski Daniel Kowalik oraz dziekan kutnowski ks. Jerzy Swędrowski.

Jury konkursu w składzie: przewodnicząca - prof. Anna Jeremus-Lewandowska, nauczyciel klasy śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Poznaniu, Hieronim Lewandowski, członek Rady Fundacji Promocji Muzyki "Artifex", Kinga Szczepanik, wicedyrektor PSM w Kutnie, Teresa Karpińska, nauczyciel PSM w Kutnie, Sławomir Pijanowski, prezes Regionalnego Towarzystwa Muzycznego, przyznało wyróżnienia i nagrody 25 wykonawcom, którzy występowali solo, w duetach i zespołach.

Po wysłuchaniu 39 prezentacji jury wyłoniło zwycięzców, a są nimi:

W kategorii SP klas I-III:
I miejsce - Blanka Gens (SP nr 2 w Kutnie),
II miejsce - Lena Frankowska (SP nr 7 w Kutnie),
III miejsce - Alicja Dziuba i Julia Pawłowska (SP nr 7 w Kutnie).

W kategorii SP klas IV-VI:
I miejsce - Nikola Stępska (SP nr 1 w Kutnie),
II miejsce - zespół: Oliwia Kośmider, Zuzanna Matczak, Paulina Tyrańska, Zuzanna Zielińska (Publiczna Katolicka SP w Kutnie),
III miejsce - Magdalena Jurczak (SP nr 9 w Kutnie).

W kategorii SP klas VII-VIII:
I miejsce - nie przyznano,
II miejsce - Kinga Rosik (SP nr 5 w Kutnie),
III miejsce - Julia Malicka (ZS w Dąbrowicach).

W kategorii szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce - Anna Kowalewska (I LO w Kutnie),
II miejsce - Beata Anna Szadkowska (ZSZ nr 2 w Kutnie),
III miejsce - Karolina Cywka (ZSCKR w Mieczysławowie).

Nagrody zwycięzcom wręczali bp Dziuba, A. Jeremus-Lewandowska oraz ks. Swędrowski.   Nagrody zwycięzcom wręczali bp Dziuba, A. Jeremus-Lewandowska oraz ks. Swędrowski.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Ponadto jury przyznało Grand Prix konkursu, które powędrowało do Macieja Domagały, który wykonał piosenkę "Tyś Panem jest". Słowa napisała mama Maćka, a muzykę skomponował jego wujek.

- Nie wiem, który to mój konkurs, bo nie jestem w stanie tego policzyć. Biorę udział w wielu zmaganiach fortepianowych, ale to pierwszy konkurs, w którym grałem i śpiewałem, więc zdobyte Grand Prix bardzo mnie cieszy. Zwłaszcza że to nie byle jaki konkurs, a niesamowicie ważny dla mnie, bo wiara i muzyka w moim życiu się przenikają - mówi Maciej.

Maciej Domagała zdobył Grand Prix konkursu za niezwykłą osobowość i umiejętności.   Maciej Domagała zdobył Grand Prix konkursu za niezwykłą osobowość i umiejętności.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Radości z nagrody nie kryła także Nikola Stępska, bo to pierwszy poważny konkurs, który skończył się dla niej pierwszą nagrodą. - Jestem bardzo szczęśliwa i sama nie wiem, skąd mam w sobie taką moc, by śpiewać i wygrywać. Statuetka, którą otrzymałam, zajmie szczególne miejsce w domu i będzie mi przypominać, że potrafię śpiewać i mogę rozwijać swoje umiejętności, mimo wszystko - mówi szczęśliwa laureatka.

Dla Nikoli nagroda to ogromne wyróżnienie, ale i motywacja do dalszej pracy i rozwijania talentu.   Dla Nikoli nagroda to ogromne wyróżnienie, ale i motywacja do dalszej pracy i rozwijania talentu.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Organizatorzy konkursu, partnerzy i sponsorzy już dziś zapowiedzieli kolejną edycję konkursu. - Co ciekawe, w innych konkursach czuć taką specyficzną rywalizację. Cecyliada to konkurs jedności, bo wszyscy najpierw śpiewamy dla Pana Boga, potem ku czci św. Cecylii, a dopiero potem dla jury i publiczności. To jest niezwykłe. W czwartek 22 listopada, każdy z nas, uczestników, będzie mógł przyjąć życzenia i świętować razem ze św. Cecylią, która bez wątpienia nad nami czuwa - mówi jedna z uczestniczek.