Modlitwy za chorych, ich opiekunów i służbę zdrowia

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 12.02.2020 01:46

W 28. Światowy Dzień Chorego w kościołach, szpitalach, hospicjach odprawiano Msze św. w intencji chorych. Modlitwą obejmowano także personel medyczny i osoby opiekujące się chorymi.

W Żychlinie sakramentu chorych bp. Józefowi Zawitkowskiemu udzielił ks. Wiesław Frelek. W Żychlinie sakramentu chorych bp. Józefowi Zawitkowskiemu udzielił ks. Wiesław Frelek.
Włodzimierz Rzeźnicki

W wielu parafiach i szpitalach sprawujący Eucharystię kapłani podobnie jak ma to miejsce w Lourdes podczas liturgii udzielali sakramentu namaszczenia chorych oraz błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. W homiliach głoszonych podczas Eucharystii wielu kaznodziejów przywoływało fragmenty orędzia papieża Franciszka.

"Drodzy chorzy bracia i siostry, wasza choroba stawia was w szczególny sposób pośród owych «utrudzonych i obciążonych», którzy przyciągają wzrok i serce Jezusa. Stąd wychodzi światło, które oświeca wasze chwile ciemności i nadzieja wobec waszego zniechęcenia. Jezus zaprasza was, abyście przyszli do Niego: «Przyjdźcie». W Nim bowiem niepokoje i pytania, które rodzą się w tej waszej «nocy» ciała i ducha, znajdą siłę do ich pokonania. Tak, Chrystus nie dał nam recept, ale swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem uwalnia nas od ucisku zła. W tym stanie na pewno potrzebujecie miejsca, aby się pokrzepić. Kościół chce być coraz bardziej i lepiej «gospodą» Dobrego Samarytanina, którym jest Chrystus (por. Łk 10, 34), to znaczy domem, w którym można znaleźć Jego łaskę, wyrażającą się w gościnności, w akceptacji, w podniesieniu na duchu".

W parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie Mszy św. w intencji chorych przewodniczył biskup senior Józef Zawitkowski. Hierarcha dziękował chorym za ich ofiarę, modlitwę i łączenie swoich cierpień z cierpieniami Zbawiciela.  Podczas Eucharystii posługujący w parafii kapłani udzielili zebranym sakramentu namaszczenia chorych. Jako pierwszy przyjął go główny celebrans bp Zawitkowski. Na zakończenie Eucharystii biskup przeszedł przez kościół z Najświętszym Sakramentem błogosławiąc chorych. 

W Sochaczewie w parafii pw. św. Wawrzyńca za cierpiących najpierw modlono się w świątyni, a potem także w kaplicy Szpitala Powiatowego. Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Żądło, sochaczewski dziekan. Przy stole eucharystycznym stanęli także ks. Andrzej Kita, kapelan szpitala oraz ks. Zbigniew Żądło proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Sochaczewie. Ksiądz dziekan podkreślał, że każdy człowiek powinien mieć wrażliwość na wzór wrażliwości, jaką posiada Pan Bóg. - Wrażliwość jest cechą człowieka dojrzałego, odpowiedzialnego, dobrego i miłosiernego. W szpitalu te cechy są bardzo potrzebne i muszą być podkreślana i uwypuklane - mówił ks. P. Żądło. Po zakończeniu liturgii kapłani odwiedzili chorych na oddziałach szpitalnych.

Msze św. sprawowane były we wszystkich szpitalach w diecezji łowickiej.

Światowy Dzień Chorego, obchodzony jest 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowiony został przez św. Jana Pawła II, 13 maja 1992 roku w 75. rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą chorych i cierpiących zarówno fizycznie jak i duchowo oraz upraszanie potrzebnych łask i sił dla osób, które zawodowo, bądź wolontariacko opiekują się cierpiącymi.