Koronawirus - jak się zachować?

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 29.02.2020 13:45

Biskup ordynariusz Andrzej F. Dziuba zachęca wiernych, by stosowali się do zaleceń ministra zdrowia.

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa potrzeba zwiększonej ostrożności. W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa potrzeba zwiększonej ostrożności.
Henryk Przondziono /Foto Gość

Biskup ordynariusz w specjalnym liście, który ma być odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich świątyniach diecezji podczas ogłoszeń parafialnych, zwraca uwagę, że świat współczesny staje wobec niezwykłego wyzwania, które przyniosła natura w postaci koronawirusa. "Pragniemy wobec tej współczesnej sytuacji stanąć jako ludzie wiary i rozumnej troski. Ważne jest zachowanie zasad wszelkiej higieny osobistej oraz kontaktu we wzajemnych relacjach. To znak naszej szczerej odpowiedzialności za innych ludzi, również podczas celebracji w naszych świątyniach. Jako ludzie wierzący szczególnie potrzebujemy modlitwy, wzajemnego umocnienia i nadziei wołania o Boże miłosierdzie. Dla chorych prosimy o dar uzdrowienia, a dla zmarłych upraszamy Dar »Domu Ojca (J 14, 2)«. Wszystkim zaangażowanym w troskę o życie i zdrowie niech Pan da moc i bezpieczeństwo" - napisał bp Dziuba.

Poniżej list ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego.

Szanowni Państwo,

Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia nowym koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyna infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również  przebieg samej choroby jest dosyć podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładni wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.

Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ℃, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 ℃i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni.

W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ. Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - mz.gov.pl Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ - 800 190 590.

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski