Jaskółka u Matki

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 31.05.2020 04:28

Łowicka Piesza Pielgrzymka zakończyła swoją wędrówkę u stóp Pani Jasnogórskiej. Delegację pieszych pielgrzymów oraz wiernych, którzy dołączyli do nich autokarami, powitał w sanktuarium o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Na Jasnej Górze pątników powitał bp senior Józef Zawitkowski. Na Jasnej Górze pątników powitał bp senior Józef Zawitkowski.
Włodzimierz Rzeźnicki

Mimo padającego deszczu pielgrzymi z Łowicza trzykrotnie padali na twarz przed szczytem jasnogórskim.

– W tym szczególnym roku po raz 365. Pielgrzymka Łowicka przybyła na Jasną Górę. Jesteście jak jaskółka, która zwiastuje wiosnę – mówił o. Samuel. – W tym roku myślę, że warto was też porównać do gołębicy. Kiedy Noe wypuszczał najpierw kruka, a potem gołębicę, ona przyniosła zielony listek, co zwiastowało, że wody potopu opadają. Mam nadzieję, że wy przychodzicie, aby nam zwiastować, że to, o co prosiliście, o ustanie pandemii, o potrzebne łaski nie tylko dla waszego lokalnego Kościoła, ale dla całej naszej ojczyzny, przez trud, gorliwą modlitwę i pokutny charakter tej pielgrzymki, którą odbyliście, że to wszystko zostanie nam dane – mówił na powitanie przeor.   

Zgodnie z tradycją pątnicy przybyli na Jasną Górę w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Na strudzonych pątników czekał bp Józef Zawitkowski, który dla przybyłych odprawił Mszę św. w kaplicy Matki Bożej. – Łowiczanie kochani, nie powinienem dziś mówić kazania. Wy jesteście głośnym krzykiem, jak ja was za to kocham! – mówił na początku Mszy św.

– Matko Boska Częstochowska, jaskółki przyleciały! 365. Łowicka Piesza Pielgrzymka przyszła do Ciebie, ale taka smutna, szara, w maskach, podziabana, bez tańców, bez śpiewów, rozżalona, ale przyszła. Matko Boska powiedz sama, czy jest naród jaki, co by kochał Cię, Królowo, tak jak my, Księżaki? – mówił w pierwszych wersach homilii bp Zawitkowski.

Kaznodzieja przypomniał ważne wydarzenia związane z pielgrzymowaniem, m.in. fakt, że 125 lat temu pątnicy z Łowicza uprosili ustanie zarazy cholery, która dziesiątkowała ich miasto. Kaznodzieja podkreślił, że tak jak lata temu, tak i w tym roku "wiara mocniejszą jest od epidemii”.

Warto przypomnieć, że Łowicka Piesza Pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce.