Obchody 15. rocznicy śmierci Filipa Adwenta

o. S. Ziemiński, na

publikacja 23.06.2020 15:20

W sanktuarium w Niepokalanowie obchodzono kolejną rocznicę śmierci europosła dr. Filipa Adwenta. W uroczystościach uczestniczyli wdowa Alicja Adwent z córką Heleną oraz członkowie rodziny.

Mszy św. przewodniczył ks. Jan Sikorski. Mszy św. przewodniczył ks. Jan Sikorski.
Archiwum Andrzeja Masa

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył ks.infułat Jan Sikorski, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Nalepa.

Obchody 15. rocznicy śmierci Filipa Adwenta  

Doktor Filip Adwent urodził się 31 sierpnia 1955 r. w Strasburgu, w rodzinie o polskich korzeniach. We Francji ukończył medycynę. Był świetnym lekarzem, znakomicie zarabiał, kariera stała przed nim otworem. Ale chciał czegoś więcej. Czuł się Polakiem. Tęsknił za Polską. W czasach niewoli komunistycznej organizował pomoc medyczną dla polskich szpitali. W 1996 r. zostawił zamożną Francję, a w niej swoją bezpieczną przyszłość i wrócił do Polski. Od razu włączył się w życie społeczne. W 2004 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego.

Publicznie stawał w obronie rodziny. Z odwagą bronił życia - od poczęcia do naturalnej śmierci. Był w tych sprawach bezkompromisowy. Przestrzegał przed wyprzedażą polskiej ziemi w obce ręce. Europarlament traktował jako linię frontu, gdzie walczy się o dobro ukochanej ojczyzny. W tej walce pomagała mu znajomość kilku języków.

Filip Adwent zmarł na skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym, do jakiego doszło 18 czerwca 2005 r. w okolicach Grójca. Na miejscu zginęli jego 19-letnia córka Maria i 83-letni ojciec Stanisław. Europarlamentarzysta zmarł 8 dni później w szpitalu. Następnego dnia zmarła jego matka Jeanne, która również jechała toyotą avensis prowadzoną przez posła. Samochód oraz dwa inne pojazdy staranowała nadjeżdżająca z naprzeciwka ciężarówka. Zginęli także dwaj młodzi mężczyźni jadący polonezem bezpośrednio za europosłem.

Okoliczności wypadku nie zostały do końca wyjaśnione. Sprawca nie wyraził skruchy. Został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci i skazany na 5 lat pozbawienia wolności.

Obchody 15. rocznicy śmierci Filipa Adwenta  

W Eucharystii uczestniczyli siostry i bracia z różnych zakonów na czele z s. Stellą Drużdżul, byłą matką generalną sióstr benedyktynek samarytanek. Wśród wiernych byli także minister Maciej Małecki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XV Rocznicy Tragicznej Śmierci Europosła, oraz posłanka Dominika Chorosińska. Udział wzięły również organizacje i delegacje, m.in. z Instytutu Filipa Adwenta, Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich Bractwo Kurkowe Rzeczpospolitej na czele z wielkim kanclerzem Gniewomirem Rokosz-Kuczyńskim, członkowie Bractwa Różańcowego przy bazylice katedralnej w Łowiczu, a także artyści Michał Chorosiński i Tomasz Czapliński.

Zebranych w bazylice niepokalanowskiej przywitali o. Mirosław Adaszkiewicz, kustosz sanktuarium, a także rodzina. Odczytano życiorys Filipa Adwenta i list od bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, w którym zapewnia on o łączności duchowej i przesyła pozdrowienia dla rodziny i zebranych.

Po Mszy św. Maciej Małecki przeczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym przypomniał on zasługi dla Polski zmarłego przedwcześnie europosła. Państwo Dominika i Michał  Chorosińscy  odczytali kilka fragmentów pamiętnika Filipa Adwenta . Gniewomir Rokosz-Kuczyński wręczył Alicji Adwent, wdowie po F. Adwencie, przyznany mu pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu św. Jana Kantego. Głos zabrał także Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła.

Po Mszy św. uczestnicy liturgii udali się na poczęstunek zorganizowany na terenie klasztoru ojców i braci franciszkanów przygotowany przez rodzinę.