Pielgrzymi z Głowna w drodze na Jasną Górę

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 20.08.2020 22:09

W czwartek 20 sierpnia na pielgrzymi szlak wyruszyła 34. Głowieńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy rozpoczęli pielgrzymowanie Mszą św. koncelebrowaną w kościele św. Jakuba Apostoła. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba.

Pod hasłem: "Totus Tuus" do Częstochowy wędrują pielgrzymi z Głowna. Pod hasłem: "Totus Tuus" do Częstochowy wędrują pielgrzymi z Głowna.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Hierarcha wraz z ks. dziekanem Stanisławem Banachem i innymi kapłanami odprowadził pątników do rogatek miasta. Zgodnie z tradycją, wędrujących pielgrzymów podczas drogi odwiedzą także wszyscy łowiccy biskupi.

Przewodnikiem i kierownikiem duchowym pielgrzymki jest ks. Zbigniew Kielan, wikariusz parafii św. Barbary w Głownie. Kapłan przed wymarszem wyraził nadzieję, że przez całą drogę grupie będzie świeciło zielone, a nie żółte czy czerwone światło. Opiekę duchową zapewni także o. Benedykt, cysters, a w dalszych dniach - ks. Radosław Czarniak, ojciec duchowy WSD w Łowiczu. Wśród pielgrzymów są dwaj łowiccy klerycy. Muzyczną oprawą zajęła się grupa Archeo.

W tym roku wierni pielgrzymują pod hasłem: "Totus Tuus". - W odróżnieniu od ubiegłego roku, kiedy rozważaliśmy macierzyństwo Maryi, w tym roku chcemy zatrzymać się nad obrazem Ojca - najpierw Niebieskiego, a dalej przy tych, których Bóg postawił na drogach naszego życia - mówi ks. Kielan. - W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły i w roku planowanej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego będziemy podpatrywać obu, jako dwóch wielkich naszych rodaków i ojców w wierze. Postaramy się zaczerpnąć z nauczania ojców Kościoła, ale i podsłuchać, co współcześni ojcowie mogą powiedzieć o swoich radościach i troskach związanych z wypełnianiem tego daru. A jeśli dar, to i tajemnica - tajemnica powołania, stąd nasz pielgrzymkowy hymn. A o plany związane z duchowym ojcostwem zapytamy kleryków seminarium w Łowiczu i ich ojca duchownego - dodaje ks. Kielan.

Tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się w reżimie sanitarnym. Przed wymarszem każdy pielgrzym miał mierzoną temperaturę. Każdy też został zgłoszony i oznaczony. - Ruszając w drogę, chcemy być bezpieczni i wokół siebie rozsiewać atmosferę bezpieczeństwa. Tak, by być świadectwem wiary i świadectwem odpowiedzialności za tę wiarę i za siebie nawzajem - wyjaśniał ks. przewodnik.

W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej na pielgrzymi szlak wyruszy w sumie 100 osób. W związku z pandemią COVID-19 i nałożonymi przez organy państwowe obostrzeniami w tym roku pielgrzymka odbywa się w formie sztafetowej. Pierwszego dnia wyruszyło 35 osób. Warto podkreślić, że każdego dnia w parafii św. Jakuba na Mszy św. o godz. 18 będą spotykali się duchowi pielgrzymi.