Żyrardów. Rok Pawła Hulki-Laskowskiego

mgor /Urząd Miasta Żyrardowa

publikacja 04.02.2021 15:15

Rada Miasta podczas ostatniej sesji ogłosiła, że rok 2021 w Żyrardowie będzie poświęcony postaci Pawła Hulki-Laskowskiego w 140. rocznicę urodzin i 75. śmierci pisarza, tłumacza i niestrudzonego działacza społecznego.

Rok 2021 w Żyrardowie będzie poświęcony postaci i twórczości Pawła Hulki-Laskowskiego. Rok 2021 w Żyrardowie będzie poświęcony postaci i twórczości Pawła Hulki-Laskowskiego.
Centrum Kultury w Żyrardowie

Paweł Hulka-Laskowski to wybitna postać Żyrardowa. W 1996 r. Rada Miasta uhonorowała pisarza tytułem "Zasłużony dla miasta Żyrardowa".

W związku z obchodami Roku P. Hulki-Laskowskiego zaplanowano m.in. organizację rodzinnej gry miejskiej, wydanie okolicznościowej pocztówki i przygotowanie specjalnego pamiątkowego stempla. Wśród propozycji jest także konkurs dla artystów plastyków i amatorów na ilustrację do wybranego fragmentu książki "Mój Żyrardów" wraz z pokonkursową wystawą prac.

Lokalny działacz, pisarz i bohater jest bliski mieszkańcom miasta. Od lat jego imieniem nazwane są szkoła, ulica, a jego dzieła inspirują kolejne pokolenia.

Zaplanowane działania odbędą się przy współpracy miasta Żyrardowa z m.in. Muzeum Mazowsza Zachodniego, Towarzystwem Przyjaciół Miasta Żyrardowa, Muzeum Lniarstwa, Centrum Kultury w Żyrardowie, Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną im. Pawła Hulki-Laskowskiego w Żyrardowie, Społeczną Szkołą Podstawową nr 2 im. Pawła Hulki-Laskowskiego STO w Żyrardowie, PTTK Żyrardów - Klubem Miłośników Dobrego Wojaka Szwejka w Żyrardowie.

Dzieła pisarza można znaleźć w bibliotekach miejskch, ale i muzeach.   Dzieła pisarza można znaleźć w bibliotekach miejskch, ale i muzeach.
Centrum Kultury w Żyrardowie

Paweł Hulka urodził się 25 czerwca 1881 r. w Żyrardowie, w protestanckiej rodzinie czeskich imigrantów, jako syn Józefa Hulki i Elżbiety z Howorków, pracowników żyrardowskiej Fabryki Wyrobów Lnianych. W niej pracował także po ukończeniu szkoły jako goniec i pomocnik rachmistrza w kantorku tkalni. Jednak mieszkańcom Żyrardowa znany jest jako niestrudzony działacz społeczny, pisarz i tłumacz.

To w rodzinnym mieście powstały najsłynniejsze tłumaczenia, m.in. powieści "Przygody dobrego wojaka Szwejka". W dwudziestoleciu międzywojennym pisał do wielu czasopism, współpracował m.in. z "Wiadomościami Literackimi" i ewangelickim pismem "Jednota". W 1921 r. wspólnie z żoną rozpoczął wydawanie "Echa Żyrardowskiego", które było pierwszą gazetą w Żyrardowie. Także w tym czasie angażował się w działalność społeczną na rzecz obrony praw robotników żyrardowskich fabryk, m.in. prowadził wykłady oraz zainicjował szeroką kampanię prasową przeciwko bezrobociu i biedzie robotników Żyrardowa.

Jego pamiętnikarska powieść zatytułowana "Mój Żyrardów", która najpełniej obrazuje życie społeczności miasta z przełomu XIX i XX w., została nagrana w formie audiobooka i co tydzień można odsłuchać jej na facebookowym profilu Centrum Kultury w Żyrardowie, gdzie udostępniane są kolejne z 22 części, a książkę można kupić m.in. w Resursie.

Oprócz ulicy P. Hulki-Laskowskiego śladów jego obecności w mieście jest więcej. Specjalny szlak zwiedzania, wystawy w muzeum, a nawet Gabinet Pawła Hulki-Laskowskiego, będący oddziałem Muzeum Mazowsza Zachodniego, mieszczący się w mieszkaniu przy ul. Narutowicza, które pisarz zajmował z rodziną przez 30 lat.


Źródło: https://www.zyrardow.pl/pawel-hulka-laskowski/