Łowicz. Posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 11.02.2021 20:00

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Obradom po raz pierwszy przewodził nowy przewodniczący bp Wojciech Osial. Było to pierwsze spotkanie w odnowionym składzie.

Obradom przewodniczył bp Wojciech Osial. Obradom przewodniczył bp Wojciech Osial.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Obradujący w Łowiczu spotkanie rozpoczęli wspólną modlitwą, którą poprowadził bp Osial. Wśród tematów, nad którymi 10 lutego pochylała się komisja, były zagadnienia dotyczące nauki religii w szkole i nauczania w czasie pandemii.

– Materiału dla naszych obrad dostarczyło przedostatnie zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, mowa o nauczaniu religii w szkole, o pewnej koncepcji szeroko rozumianej katechezy – mówił ks. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania KEP. – Wtedy zostały spisane wnioski, o których rozmawialiśmy. Warto pamiętać, że w międzyczasie zostało opublikowane nowe watykańskie Dyrektorium o katechizacji, w ten głos Kościoła powszechnego też chcemy się wsłuchiwać, oprócz tego są sprawy problemów katechetycznych sygnalizowanych przez dyrektorów Wydziałów Katechetycznych poszczególnych kurii biskupów – dodał ks. Tomasik. 

– Znajdujemy się w sytuacji, w której jest wiele wyzwań pod adresem katechezy. Minęło niedawno 30 lat obecności lekcji religii w szkole. To wielki dar, ale widzimy też wyzwania – mówił bp Wojciech Osial. – Widzimy pojawiające się problemy, mam tu na myśli chociażby sytuację związaną z nową rzeczywistością, jaką jest pandemia. W Kościele ubywa nam dzieci i młodzieży, słyszymy z różnych stron Polski o tym, że uczniowie rezygnują z lekcji religii. To wszystko poddawaliśmy analizie, szukając rozwiązań – dodał biskup.

Odpowiadając na pytanie o to, czy dziś w Kościele możemy mówić o kryzysie na polu katechizacji, bp Osial podkreślił, że w Polsce mamy wypracowany pewien model, którym jest lekcja religii w szkole i katecheza w parafii, dlatego nie można mówić o kryzysie, bo dzieło katechizacji trwa. – Mamy lekcje religii w szkole, w wymiarze dwóch godzin. Mamy formy katechezy przy parafii, przed sakramentami. W tym wszystkim uczestniczą dzieci i młodzież. Nieprawdą by było, gdybyśmy powiedzieli, że nie ma problemów, ale nie używałbym takiego wielkiego słowa „kryzys”. Problem jest złożony. Zgłębiając zagadnienia i poszukując rozwiązań wierzymy, że Duch Święty działa, On prowadzi dzieło Kościoła, działa, powołuje i przemienia serca ludzkie – dodał biskup Osial.

Łowicz. Posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego.

Podczas obrad podjęto też kwestię Olimpiady Teologii Katolickiej, która odbędzie się w Poznaniu. Odbyły się wybory, wiceprzewodniczącym komisji został ks. bp. Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, natomiast na sekretarza wybrano ks. dr. Tomasz Kopiczko z diecezji ełckiej.

Uczestnicy obrad rozmawiali także o zdalnych ogólnopolskich rekolekcjach wielkopostnych dla dzieci i młodzieży na antenie telewizyjnej, które wyemituje Redakcja Programów Katolickich TVP. Odbędą się one od 22 do 24 marca o godzinie 9.00 dla dzieci i o godzinie 12.30 dla młodzieży. – Jest to taka forma wsparcia na ten trudny czas pandemii, bo mamy świadomość, że nie we wszystkich parafiach będzie możliwe przygotowanie rekolekcji – wyjaśniał bp Osial.

Łowicz. Posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego.