Ostania prosta przed 8. DDK

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 27.02.2021 16:37

Dokładnie za tydzień w formie online odbędzie się nasze doroczne spotkanie - Diecezjalny Dzień Kobiet. Wydarzenie, które zrodziło się z przyjaźni, chęci dzielenia się dobrem i pragnienia odkrywania we wspólnocie zamysłu Bożego względem kobiety, której Stwórca zawierzył człowieka.

Mamy nadzieję, że złączymy się na modlitwie i spotkaniach 6 marca. Mamy nadzieję, że złączymy się na modlitwie i spotkaniach 6 marca.
Albert Wasilewski /Foto Gość

Nasze wydarzenie odbędzie się już po raz 8. Czekając na spotkanie wspominamy i wracamy do początku. Do dziś w pamięci przechowujemy pierwsze spotkanie. Przy jego organizacji wszystko było tajemnicą, wielką niewiadomą. Przygotowania zawierzyłyśmy Matce Bożej, najpiękniejszej z kobiet, a także św. Janowi Pawłowi II, którego obrałyśmy za patrona naszych spotkań.

Do Gimnazjum nr 3 w Skierniewicach, gdzie zorganizowałyśmy spotkanie, przybyło ponad sto pań w różnym wieku. Ciesząc się swoją obecnością po raz pierwszy usłyszałyśmy i powtórzyłyśmy nasze hasło: "Jestem kobietą – Lubię to!". Później do znanej już frazy dopisywałyśmy koleje zdania.  

W czasie I DDK przy kawie i cieście usłyszałyśmy od uczestniczek, że do tej pory w diecezji nie było takiego dnia, podczas którego wspólnie możemy odkrywać swój geniusz, swoje zadania i piękno. Uczestniczki nie kryły wzruszenia, miały też nadzieję, że spotkania będą kontynuowane. Słowa wdzięczności, a także wzruszenia, łzy, niosły nas. Bo jak można obojętnie przejść wobec wyznania ponad 70-letniej kobiety, która ze wzruszeniem mówi: - To był pierwszy prawdziwy Dzień Kobiet w moim życiu. Kiedy was słuchałam, ucieszyłam się z tego, że jestem żoną, matką, babcią. I po raz pierwszy świadomie powiedziałam: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, za to, że jestem, że stworzył mnie kobietą.

Stojąc na progu kolejnego naszego spotkania, które od piątej edycji ma także wymiar dobroczynny, dziękujemy Wam wszystkim za to, że jesteście, że nas wspieracie dobrym słowem, a nade wszystko modlitwą. Dziękujemy Wam za wszystkie minione spotkania. Dziękujemy za wzruszenia przy pisaniu listów do Boga, za radość z otrzymywanych filiżanek, pereł, lusterek, a także kwiatów. Dziękujemy za przypięte do płaszczy, swetrów i bluzek anioły. Dziękujemy za Wasze lajki, udostępnienia, SMS-y, e-maile. Dziękujemy za podarowane własnoręcznie zrobione krzyże z waszym wyznaniem wiary, które przekazaliśmy młodym zgromadzonym w Miasteczku Łowickim podczas Światowych Dni Młodzieży.

Z całego serca dziękujemy za Waszą ofiarność, za odpowiedzi na nasze apele. Bardzo liczymy, że i w tym roku nasza prośba spotka się z Waszą ofiarnością.

W tym roku, pochylając się nad zagadnieniem samotności, chcemy dać wyraz naszej solidarności, z tym, że dla których samotność jest szczególnie trudna. Dlatego jeszcze raz bardzo prosimy Was o wsparcie hospicjów działających na naszym terenie. Można to uczynić odpisując 1% od swojego podatku, bądź przekazując pieniądze na cele statutowe. O wsparcie prosimy dla takich miejsc, jak: Hospicjum im. Anny Olszewskiej w Skierniewicach, Stowarzyszenie Hospicjum "Nieść Ulgę w Cierpieniu" im. Ojca Pio i Matki Teresy w Żyrardowie, Stowarzyszenie "Hospicjum Kutnowskie ", NZOZ Hospicjum Caritas Diecezji Łowickiej w Sochaczewie bądź NZOZ Hospicjum Caritas Diecezji Łowickiej w Łowiczu. Niech dobro trwa, a nasze wsparcie niesie nadzieję.

Nasze słowa wdzięczności kierujemy do naszych partnerów, sponsorów, przyjaciół, którzy w różny sposób nas wspierali. Wasze dobro jest zapisane, mamy nadzieję, nie tylko w naszych sercach, ale także w niebie.

W tym roku wiele zostało już powiedziane. Na naszym profilu Facebook Gość Łowicki w utworzonym wydarzeniu 8 DDK, publikowałyśmy zaproszenia różnych osób, prezentowałyśmy naszych prelegentów, którymi w tym roku są: ks. Adam Kubiś i Małgorzata Rybak, zapowiedzieliśmy też świadectwo Emilii Glugli, sondę na temat samotności, przesłanie ks. biskupa Andrzeja F. Dziuby, a także muzyczny prezent - koncert Magdaleny Gorożankin z zespołem.

Wspominałyśmy także poprzednie edycje. O tym, jak było, jeszcze Wam przypomnimy. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzamy, że przed 6 marca opowiemy Wam jeszcze o naszej akcji „Mamy poWody by o tym mówić”, organizowanej we współpracy z PGK Żyrardów. Akcja ma na celu uświadomienie nam, jak cennym darem jest woda, bez której człowiek, świat nie mógłby istnieć. Skąd pomysł na ekologiczny akcent, dowiecie się już wkrótce.

Dopinając wszystko na ostatni guzik jako organizatorzy możemy powiedzieć, że w pewnym sensie VIII DDK miał już swoją odsłonę w realu, nie online. Przez wiele dni uczestniczyłyśmy w nagraniach i spotkaniach. Wybierałyśmy miejsca do nagrań, walczyłyśmy ze śniegiem i mrozem, szukałyśmy najlepszego oświetlenia, scenerii i kadrów. Jako nieliczne modliłyśmy się i rozmawiałyśmy przy kawie i cieście z prelegentami. Biegając ulicami miast z mikrofonem słyszałyśmy wypowiedzi, komentarzy, nie tylko tych do kamery.  Przez wiele dni doświadczałyśmy także życzliwości, dobra i pomocy wielu ludzi. Wiemy, ilu z nich ofiarowało nam swój czas, wiedzę, pieniądze. Żałujemy, że tego wszystkiego nie zobaczycie w naszych relacjach i przygotowanych filmach. Dla nas wszystko to miało ogromną wartość. Wspólna praca, zaangażowanie, potwierdziły nie tylko, jak wielkim darem jest nasza przyjaźń, ale także uświadomiły, jak każda z Was jest dla nas ważna, jak zależy nam na Waszym wzroście, świętości, radości i pięknie. 

Zawierzając 8. DDK Matce Bożej, której wsparcie czułyśmy nie jeden raz, prosimy Ją, by 6 marca także dla Was był czasem łaski i doświadczania dobra. Już dziś prosimy o Wasze komentarze, reakcje, zdjęcia. Niech Dzieło Dzielnych Kobiet trwa. 

Co dla Was przygotowałyśmy? Zobaczcie same.

Zapowiedź VIII Diecezjalnego Dnia Kobiet "O samotności inaczej".
Gość Łowicki