Życzenia wielkanocne bp. Andrzeja F. Dziuby

bp Andrzej F. Dziuba

publikacja 04.04.2021 11:27

Wzorem lat ubiegłych, z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego pasterz diecezji bp Andrzej F. Dziuba skierował swoje życzenia wielkanocne do Czytelników "Gościa Łowickiego".

Do życzeń pasterza diecezji dołącza się także nasza redakcja, życząc wszystkim Czytelnikom, by zmartwychwstały Jezus stał się centrum życia i napełnił je pokojem płynącym ze zwycięstwa nad śmiercią. Do życzeń pasterza diecezji dołącza się także nasza redakcja, życząc wszystkim Czytelnikom, by zmartwychwstały Jezus stał się centrum życia i napełnił je pokojem płynącym ze zwycięstwa nad śmiercią.
Albert Wasilewski /Foto Gość

Drodzy Czytelnicy i Przyjaciele „Gościa Łowickiego”,

Zmartwychwstanie Pańskie, oto najważniejsza tajemnica Misterium Paschalnego. Najważniejsze prawdy wiary związane z doniosłością czynów Jezusa Chrystusa - to ukrzyżowanie i zmartwychwstanie. My mamy być świadkami zmartwychwstania, bo Jezus jest jedynym Zbawicielem wszystkich ludzi, którzy w Niego uwierzą. Zmartwychwstanie Pańskie pokazuje, że Bóg tak ukochał stworzone przez siebie istoty, że pragnie im pokazać, że jest solidarny z ich pełnym cierpienia losem, że ból i borykanie się z przeciwnościami czemuś służy, że ma sens Jemu znany. Miłość jest podatna na zranienia. Jeśli w szaleństwie wolności zniszczymy świat i przekształcimy ludzkość w hordy plemion, to zawiedziemy Bożą nadzieję, ale ostatecznie i siebie samych. Dając nam wolność, Bóg sam się umniejszył, pozbawił władzy nad naszą przyszłością. Wierzymy w Boga, ale pamiętajmy, że najpierw Bóg uwierzył w nas.

Zatem „dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi” (Kol 3, 4). Ostatecznie „nasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu „(Kol 3, 3). Znak pustego grobu nie pozostawia złudzeń: nie da się przejść obojętnie wobec zwycięstwa życia nad śmiercią, zatem winniśmy jeszcze mocniej uwierzyć w życie.

Jednak droga ku górze wymaga wysiłku, którego nie można podejmować w samotności. Potrzebna jest pomoc ze strony Chrystusa, który jest naszym Życiem. Chrześcijanin zjednoczony z Chrystusem przez chrzest i Jego zmartwychwstanie już uczestniczy w Jego życiu niebieskim.

Ewangelista Jan w przybyciu Piotra i umiłowanego ucznia do pustego grobu Jezusa wskazuje, że uczniowie przez znak pustego grobu doszli do wiary w zmartwychwstanie Jezusa. Oto noc została pokonana i oto wschodzi nowa jutrzenka, życie tryumfuje nad śmiercią; szatan i grzech nie mają już władzy, otwiera się nowa przestrzeń dla Ducha i łaski.

Kiedyś na różne sposoby spotkaliśmy Jezusa, jako dzieci, dorastający czy już dorośli. Oto i dziś Jezus ponownie patrzy na mnie i wzywa mnie po imieniu, jak Marie przy grobie. Jezus zaprasza także i mnie, abym powrócił do mojej duszy, aby tam odnowiła się zażyłość i zapał wiary i miłości. Zatem jak rozgrzać na nowo serce, które stało się tak zimne ? Czy tegoroczne wspomnienie – w duchu wiary - daru Jezusa Zmartwychwstałego wystarczy, aby wskrzesić wzruszenie sakramentalnych spotkań podczas Pierwszej spowiedzi i Komunii świętej oraz sakramentu bierzmowania? A co ze wzruszeniem wypowiadanej przysięgi małżeńskiej, składanymi ślubami życia konsekrowanego czy święceniami kapłańskimi?

Zmartwychwstały Pan staje dziś między nami, w naszych rodzinach i różnych wspólnotach, z darem radości paschalnej. On Baranek odkupił swe owce. Od pustego grobu płynie orędzie życia i miłosierdzia. Niech te tajemnice ożywiają Wasze serca i umyły. Niech będą darem, także na przeżywane trudne czasy. To Pan jest naszą zwycięską nadzieją.

Przyjmijcie na ten święty czas paschalny dar błogosławieństwa: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

bp Andrzej F. Dziuba