Rada Rycerzy Kolumba rozpoczęła działalność

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 27.06.2021 00:17

W sobotę 26 czerwca swoje funkcjonowanie rozpoczęła pierwsza rada Rycerzy Kolumba w diecezji łowickiej.

Radę powołano w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Maz. Radę powołano w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Maz.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Kim są Rycerze Kolumba? "Rycerze Kolumba, są dziś największą międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6,5 tysiąca członków (w tym ponad 600 kapłanów) działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Kapelanem Stanowym, czyli krajowym duszpasterzem Rycerzy Kolumba jest metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Zasadami Rycerzy są Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Rycerze działają na rzecz formacji mężczyzn i ich rodzin oraz poprzez swoje wspólne działania służą lokalnym społecznościom. Wspólnoty gromadzą się przy parafiach i odpowiadają na konkretne potrzeby, które dostrzegają w najbliższym otoczeniu, niosąc pomoc potrzebującym, niepełnosprawnym, ubogim i wdowom oraz służąc w parafii w porozumieniu z księdzem proboszczem. Programy Rycerzy koncentrują się na czterech kategoriach działania: wiara, społeczność, rodzina i życie. Rycerzem Kolumba może zostać każdy pełnoletni mężczyzna, który żyje w zgodzie z nauczaniem Stolicy Apostolskiej i może przystępować do sakramentów świętych” – czytamy na oficjalnej stronie.

Funkcjonowanie rawskiej rady rozpoczęło się w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby. Nowa rada otrzymała flagę oraz specjalne insygnia rycerzy, przekazane jej z centrali z USA. Otrzymanie statusu niezależnej rady było możliwe dzięki szybkiemu rozrostowi wspólnoty i jej prężnej działalności. Po dwóch latach pracy grupa liczy już 23 członków, wśród których są dawaj kapłani: ks. Bogumił Karp, proboszcz parafii, rawski dziekan i ks. Andrzej Kamiński. W radzie są także dwaj członkowie spoza parafii – obaj z Białej Rawskiej.

Rada Rycerzy Kolumba rozpoczłęła działalność

W homilii bp Dziuba zauważył, jak genialny musiał był bł. Michael McGivney, który w specyficznych warunkach, w początkach stabilizacji Stanów Zjednoczonych Ameryki, odkrył tę drogę, która daje szansę bycia pomocnym – mówił biskup. – Służyć dla jednego, jednemu i służyć wszystkim, a więc wielkie objęcie swoją troską niezależnie od tego, kim kto jest, jaki jest jego status, czy jaka pozycja społeczna to wyzwanie dla rycerza Kolumba – dodał hierarcha.

Rada Rycerzy Kolumba rozpoczłęła działalność

Rada Rycerzy Kolumba rozpoczłęła działalność

Na zakończenie Mszy św. kapłani, rycerze i wierni odmówili modlitwę do bł. Ks. Michaela McGivneya, założyciela zakonu.

Po Eucharystii osoby funkcyjne z rąk ks. biskupa odebrały insygnia symbolizujące ich posługę w zakonie. Wcześniej insygnia zostały poświęcone.

Rada Rycerzy Kolumba rozpoczłęła działalność

Rada Rycerzy Kolumba rozpoczłęła działalność

Na zakończenie rycerze złożyli przyrzeczenia i otrzymali błogosławieństwo, którego udzielił pasterz diecezji. Uroczystość zakończyła się wspólną agapą.

Rada Rycerzy Kolumba rozpoczłęła działalność Rada Rycerzy Kolumba rozpoczłęła działalność Rada Rycerzy Kolumba rozpoczłęła działalność Rada Rycerzy Kolumba rozpoczłęła działalność

Na czele rawskiej rady stanął Daniel Koska, wybrany 29 maja na Wielkiego Rycerza. Rawska rada pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego jest 17753 radą z kolei działającą na świecie.

Warto wspomnieć, że pomysł, sprowadzenia do Rawy rycerzy wyszedł od ks. bp. Andrzeja F. Dziuby, który poprosił ks. Bogumiła Karpa, by ten w swojej parafii utworzył pierwszą taką wspólnotę. Kapłan z grupą mężczyzn podjęli wyzwanie. Mężczyźni wkroczyli na dwuletnią drogę formacyjną. Mimo krótkiego czasu działalności, rycerze wpisali się już w funkcjonowanie parafii i miasta poprzez modlitwę, pomoc potrzebującym i zaangażowanie duszpasterskie.


Więcej o Rycerzach Kolumba w 27. numerze papierowego wydania „Gościa Łowickiego”.