Suserz. Ustanowienie sankturium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 20.08.2021 01:59

Na terenie diecezji znajduje się kilka sanktuariów, w których wierni mogą spotkać się i porozmawiać z Maryją. W Domaniewicach oczekuje ich pocieszycielka strapionych, w Miedniewicach na rozmowę zaprasza Matka Boża Świętorodzinna, w Głogowcu z Matką Cierpiącego Narodu można porozmawiać o patriotyzmie, historii i Solidarności. W uroczystość Wniebowzięcia NMP bp Andrzej F. Dziuba kościół w Suserzu ustanowił sanktuarium diecezjalnym Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

Biskup Dziuba na ręce ks. Dariusza Szeląga przekazał dekret ustanawiający w Suserzu sanktuarium. Biskup Dziuba na ręce ks. Dariusza Szeląga przekazał dekret ustanawiający w Suserzu sanktuarium.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Jak czytamy w dekrecie: "Kustoszem sanktuarium będzie każdorazowy miejscowy proboszcz. (...) Ufam, że ustanowione Sanktuarium na ziemi żychlińskiej będzie miejscem umożliwiającym wiernym obfite korzystanie ze środków zbawienia, zwłaszcza przez gorliwe słuchanie słowa Bożego, uczestnictwo w sakramentach Eucharystii i pokuty, oraz w innych zatwierdzonych przez władzę kościelną formach pobożności, a także miejscem wypraszania licznych łask od Boga za wstawiennictwem Matki Bożej Uzdrowienia Chorych". Jak napisał biskup, dokument został wydany z uwagi na ciągle żywy kult słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, który 15 sierpnia 2014 r. ukoronowano koronami poświęconymi przez papieża Franciszka.

Na uroczystość oficjalnego ustanowienia sanktuarium przybyli bp Dziuba, ks. Wiesław Frelek, dziekan żychliński, ks. Jerzy Czarnota, były proboszcz, kapłani z dekanatu, siostry zakonne, władze gminne i powiatowe oraz rzesze parafian i pielgrzymów.

Główne uroczystości odbyły się w południe. Świątynię wypełnili wierni, a także pielgrzymi, m.in. z Żychlina, Pacyny, Gostynina i Trębek. Eucharystii i przewodniczył bp Dziuba. Hierarcha, modląc się w sanktuarium, prosił wiernych, by to wydarzenie pozostało głęboko w pamięci ludzkiej i w pamięci wiary. - Dziękujcie z każdy drobny znak, nie tylko za dar zdrowia fizycznego, ale także za dar zdrowia, który jest w waszych sercach, za piękne rodziny, wspólnoty - mówił biskup.

Ogromnym wzruszeniem dla parafian był moment odczytania listu nadesłanego przez papieża seniora. Benedykt XVI, przekazując parafii różaniec, zapewnił o swojej duchowej łączności i radości z powodu nadania kościołowi tytułu sanktuarium. Papież senior udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa. List, różaniec i błogosławieństwo przesłał także papież Franciszek.

Wartko wspomnieć, że wcześniej, o godz. 10, w Eucharystii, której przewodniczył ks. Frelek, do sanktuarium zostały wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II w obecności m.in. ponad 300-osobowej grupy pielgrzymów z Żychlina, którzy do Pani Suserskiej przyszli po raz 169., a także pielgrzymów z Pacyny.

Relikwie św. Jana Pawła II uroczyście wniósł ks. Frelek wraz z pielgrzymami z Żychlina.   Relikwie św. Jana Pawła II uroczyście wniósł ks. Frelek wraz z pielgrzymami z Żychlina.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Więcej o sanktuarium, cudownym obrazie Matki Bożej Suserskiej, a także o pielgrzymach w 34. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 29 sierpnia.