35. DPPR na Jasnej Górze

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 25.08.2021 11:05

We wtorek 24 sierpnia Pielgrzymi 35. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Rodzin dotarli do duchowej stolicy Polski. Na ostatnim etapie wędrówki do pątników dołączył bp Andrzej F. Dziuba, która wprowadził ich przed tron Pani z Bliznami w kaplicy Cudownego Obrazu. O godz. 19 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego dla całej archidiecezji.

Na ostatnim etapie do pielgrzymów dołączył bp Andrzej F. Dziuba. Na ostatnim etapie do pielgrzymów dołączył bp Andrzej F. Dziuba.
Archiwum 35. DPPR

Tego dnia na Jasną Górę po 4 dniach wędrówki dotarła także 96. Piesza Pielgrzymka Łódzka, w której pielgrzymował pasterz archidiecezji łódzkiej (do której należy diecezja łowicka) abp Grzegorz Ryś. Arcybiskup przewodniczył Mszy św. wieczornej na wałach jasnogórskich. Z abp. Rysiem i bp. Dziubą modlili się także bp Marek Marczak z Łodzi i pochodzący z diecezji łowickiej bp Andrzej Przybylski.

Pielgrzymi 35. DPPM na Jasnej Górze uczestniczyli w Mszy św. koncelebrowanej.   Pielgrzymi 35. DPPM na Jasnej Górze uczestniczyli w Mszy św. koncelebrowanej.
Archiwum archidiecezji łódzkiej

W homilii abp Ryś wiele miejsca poświęcił miłosierdziu. Mówił, że każdy czyn miłosierdzia można praktykować na kilka sposobów. Doświadczyć mogli tego pielgrzymi podczas pieszej wędrówki, gdy spotykali się z pomocą, gościnnością gospodarzy. - Wszystko to pokazuje, że miłosierdzie jest taką przestrzenią, w której możliwa jest wielka wyobraźnia. To jest określenie św. Jana Pawła II, który nas wszystkich wzywał do wyobraźni miłosierdzia - wyjaśniał duszpasterz.

Arcybiskup zauważył, że o uczynkach miłosierdzia dowiadujemy się od osób, które spotykamy, ponieważ właśnie wtedy zauważamy, jak wiele jest ludzkich potrzeb. Ważne, aby każdy z nas spostrzegał i reagował na nie. Takiej wzorowej postawy uczy nas Maryja, która pierwsza widzi i uczy nas wrażliwości na osobę i jej potrzeby.

Kaznodzieja podkreślał, że nawet najdrobniejszy gest może otworzyć człowieka na spotkanie z nieskończoną miłością Boga. - Wejdźmy z całym zaufaniem Jezusowi w początek znaków, nie przegapiajmy osób z potrzebami, niech się Pan objawia w naszych czynach miłosierdzia. Niech swoją miłość objawia tym, którzy jej potrzebują, i urośnie z tego piękny Kościół, ewangeliczny Kościół w Łodzi i wszędzie - mówił łódzki pasterz.

We wtorek 24 sierpnia pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim.   We wtorek 24 sierpnia pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim.
Archiwum archidiecezji łódzkiej

Po Eucharystii pielgrzymi udali się do kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie o 21.00 rozpoczął się Apel Jasnogórski.

W środę 25 sierpnia pielgrzymi 35. DPPR o godz. 8 uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Rozważania poszczególnych stacji przygotował Roman Wasilewski, lekarz posługujący w grupie medycznej i zespole muzycznym Archeo. Dotykały one trudnego czasu pandemii, trudności przeżywanych w rodzinach i wspólnocie Kościoła. Nabożeństwu przewodniczył diakon Krzysztof Żądło.

Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.   Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.
Archiwum 35. DPPR
Drugi dzień na Jasnej Górze.   Drugi dzień na Jasnej Górze.
Archiwum 35. DPPR

Przypomnijmy. Dotychczasowa Piesza Pielgrzymka z Głowna na Jasną Górę, wędrująca po raz 35., od tego roku wyruszyła jako Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Rodzin. Grupie przewodzi ks. Zbigniew Kielan, wikariusz parafii św. Barbary w Głownie. Pątnicy wędrowali pod hasłem zaczerpniętym ze słów sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego: "Rodzina Bogiem silna", chcąc podkreślić, że tylko z Bogiem i w Bogu rodzina ma szansę na poprawny wzrost, a przez to na budowanie prawidłowych wzorców społecznych. W trakcie drogi modlili się o nowe, święte powołania kapłańskie i zakonne oraz o uświęcenie rodzin diecezji łowickiej. Pomocą w odkrywaniu zamysłu Bożego były konferencje śp. ks. Piotra Pawlukiewicza.

W tym roku na szlak wyruszyło 107 osób.   W tym roku na szlak wyruszyło 107 osób.
Archiwum I DPPR na Jasną Górę

O 35. DPPR na Jasną Gorę piszemy w 34. i 35. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 29 sierpnia i 5 września.