800 urodziny Wiskitek

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 30.08.2021 01:01

Rok 2021 dla Wiskitek jest wyjątkowy. W styczniu, po ponad 150 latach miejscowości przywrócono prawa miejskie. Natomiast w ostatni weekend sierpnia Wiskitki będące jednym z najstarszych miast w województwie mazowieckim, świętowały jubileusz 800-lecia swojego istnienia.

Burmistrz otrzymał symboliczny klucz. Burmistrz otrzymał symboliczny klucz.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Z tej okazji odbyły się m.in.: uroczysta sesja rady miasta i gminy koncerty, jarmark rycerski, pokazy.

W centrum obchodów była Msza św. dziękczynna, po której nastąpiły oficjalne przemówienia, odsłonięcie pomnika, a także wkopanie kapsuły czasu.

Obchody 800-lecia rozpoczęto w piątek 27 września. Tego dnia dzięki rekonstruktorom mieszkańcy mogli przenieść się do czasów średniowiecznych. Centrum miasta opanowali rycerze, dawni rzemieślnicy. Przybyli mogli m.in. obejrzeć pokaz średniowiecznej artylerii, wziąć udział w grach i zabawach plebejskich, obejrzeć garderobę średniowieczną, a także przyjrzeć się pracy kowala, mincerza, kaligrafa czy astronoma. W piątek nastąpiło także wybijanie monety okolicznościowej a także otwarcie wystawy „Wiskitki 800 lat historii”, którą umiejscowiono na parkanie kościoła parafialnego. Nie zabrakło także koncertów, atrakcji dla dzieci. Po teatrze ognia na placu wolności rozpalono ognisko.

800 urodziny Wiskitek

Sobota była dniem bardziej oficjalnym. Świętowanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Wojciech Osial. Podczas Eucharystii historię miejscowości przybliżył Rafał Mitura, burmistrz Wiskitek. Z racji na wielokulturowość miejscowości w modlitwach uczestniczyli także bp diecezji warszawskiej kościoła Ewangelicko – Augsburskiego Jan Cieślar, a także diakon Halina Radacz.

W uroczystościah uczestniczyły bp Wojciech Osial i przedstawiciele Kościła Ewangelicko-Augsburskiego.   W uroczystościah uczestniczyły bp Wojciech Osial i przedstawiciele Kościła Ewangelicko-Augsburskiego.
Agnieszka Napiórkowska/Foto Gość

Następnie uczestnicy uroczystości zebrali się na Placu Wolności, gdzie symboliczny klucz do miasta burmistrzowi Miturze przekazała najstarsza radna Hanna Lipińska. Jak przystało na tak zacny jubileusz w programie znalazł się czas na okolicznościowe przemówienia, życzenia, gratulacje, w trakcie których list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego przeczytał Wicewojewoda Artur Standowicz. – Obchody rocznicy istnienia Wiskitek to symboliczny powrót do korzeni, sięgających pierwszej ćwierci XIII wieku i okazja do przypomnienia bogatej historii miejscowości, której dzieje rozpoczęły się już w 1221 roku. Wiskitki to przecież jedno z najstarszych miast na Mazowszu, które przez osiem wieków zachowało swą historyczną ciągłość, mimo zniszczeń najazdu szwedzkiego czy wojny północnej w latach 1700-1721. (…) To budujące, że z początkiem tego roku Wiskitki jako miasto powróciły na mapę Polski. Pamiętamy, że w ramach represji po powstaniu styczniowym utraciły prawa miejskie. Ich odzyskanie jest ważnym aktem historycznej sprawiedliwości, jest naprawą błędów przeszłości i krzywd historii. Obecny status Wiskitek stanowi impuls do dalszego rozwoju miejscowości, realizacji nowych inwestycji i podnoszenia jakości życia mieszkańców. (…) – napisał w liście do uczestników uroczystości Premier RP Mateusz Morawiecki.

Po oficjalnych przemówieniach nastąpiło odsłonięcie i poświecenie pomnika z okazji 800-lecia Wiskitek oraz wkopanie kapsuły czasu. Treść dokumentu, który zapisano dla potomnych wcześniej odczytał burmistrz miasta.

Z okazji jubileuszu wkopano kapsułe czasu i odsłonięto pomnik.   Z okazji jubileuszu wkopano kapsułe czasu i odsłonięto pomnik.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Pomnik nawiązuje do herbu miasta.   Pomnik nawiązuje do herbu miasta.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Z okazji jubileuszu także drugiego dnia nie zabrakło atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Były derby Wiskitek, koncerty, stoiska z pamiątkami, pokazy sztucznych ogni. Gwiazdą wieczoru był koncert Partycji Markowskiej.

Miasto opanowali rycerze.   Miasto opanowali rycerze.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
800 urodziny Wiskitek  

W niedzielę kontynuacją wydarzenia były Dożynki Powiatowo – Gminne.

Więcej o jubileuszu w 36. numerze papierowego wydania „Gościa Łowickiego”.