Roraty w Nowym Mieście nad Pilicą

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 30.11.2021 12:27

Zgodnie z tradycją, parafia Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą pierwsze Roraty przeżywała z bp. Andrzejem F. Dziubą, ordynariuszem łowickim.

W pierwszych Roratach w Nowym Mieście uczestniczył bp ordynariusz. W pierwszych Roratach w Nowym Mieście uczestniczył bp ordynariusz.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Z pasterzem diecezji modlili się ks. Andrzej Sylwanowicz, sekretarz biskupa, i kapłani posługujący w parafii na czele z ks. Mariuszem Zembrzuskim, proboszczem.

Na progu liturgii biskup, otoczony gromadą dzieci, wszedł procesyjnie do świątyni. Panujący półmrok rozświetlały światła lampionów przyniesionych przez dzieci i młodzież z parafii.

– Czas Adwentu to czas przygotowania się na wielką radość wcielenia Jezusa Chrystusa. Chodzenie w radości jest pewnym wymaganiem, zwłaszcza w naszych czasach. Okoliczności życia i wydarzenia, które napotykamy, zamiast radości często przynoszą smutek. A gdyby jeszcze głębiej spojrzeć w serce człowieka, czasem tym trudniej mówić o radości, tym trudniej pokazać, że nasza manifestowana na zewnątrz radość jest także w naszych sercach i jest prawdziwa – mówił w homilii biskup. Hierarcha, zwrócił uwagę na jeden z ważnych elementów radości, jakim jest pokój. – On pozwala uczciwie żyć i pracować, doznawać bezpieczeństwa i radości. Konieczne jest w sercu nastawienie pokojowe, uwolnienie się od żądzy agresji, od żądzy wykorzystywania drugiego człowieka – mówił. Na zakończenie homilii biskup jako przewodniczkę Adwentu wskazał Matkę Najświętszą, która da nam Księcia Pokoju. – Niech Ona doprowadzi was – jak mówi dekoracja – do Betlejem
– życzył.

Na zakończenie Eucharystii proboszcz, a także przedstawiciele parafii złożyli biskupowi życzenia imieninowe.

Dziękując za życzenia i wspólną modlitwę bp Dziuba wyznał, że w diecezji mamy wiele miast, ale Nowe jest tylko jedno. - Stąd ja stary przyjeżdżam do Nowego, aby się odmłodzić i w ten sposób lepiej z pomocą was i waszych modlitw lepiej pracować. Dziękuję za słowa życzeń, za modlitwy, za towarzyszenie mi i diecezji w posłudze. Jesteście szczególnie uprzywilejowani, bo macie współpatrona diecezji bł. ojca Honorata, patrona miasta, wielkiego syna, który kochał Boga i Ojczyznę i dał wam tutaj w Nowym Miecie tyle wspaniałych przykładów życia zakonnego - powiedział bp Dziuba

Po Mszy św. wszyscy otrzymali znaczki z napisem: „Droga do Betlejem”, które z dumą będą nosić przez cały Adwent. Dostali je także kapłani oraz ordynariusz diecezji.

Roraty w Nowym Mieście nad Pilicą